kapot geslagen. Als een lopend vuurtje verspreid- de deze Beeldenstorm zich gedurende de weken daarna over de Nederlanden. Enkele uren na een bezoek van Hendrik van Brederode aan Alkmaar, brak ook daar op 1 September 1566 een Beelden storm los. Nog lang nadat de Beeldenstorm was uitgewoed bleef het onrustig in de provincie Holland: geuzenbenden stroopten het land af en pas in april 1567 had de landvoogdes de situatie in de Nederlanden weer onder controle. Hoe verging het Heiloo gedurende deze turbulente tijd? Ajh. 2: De hertog van Alva als bestrijder van de ketterij De Raad van Beroerten en Heiloo De Beeldenstorm kan het beste worden gezien als een enorme uitdaging aan de gevestigde orde. Dat de katholieke kerk het fundament was van Karel V's en Filip's macht komt goed tot uitdruk- king in de woorden die Karel V uitgesproken zou hebben toen hij de macht overdroeg aan zijn zoon: '...en wanneerje doorgaat de ijverige verdediger van het katholiekegeloof en van de wet en de gerechtigheid te sjjn, die de kracht en het bolwerk van je macht sjjn.4 Het interieur van de kerken en kloosters kapot- slaan betekende dus letterlijk dat men schopte tegen de fundamenten van de gevestigde orde. Zo'n uitdaging kon niet onbeantwoord blijven. Koning Filips II stuurde zijn meest ervaren ijzer- vreter, de hertog van Alva, met een leger naar de Nederlanden om orde op zaken te stellen. Eenmaal aangekomen zette hij niet alleen zijn soldaten in om rust en vrede terug te brengen in het land. Een speciale rechtbank, de Raad van Beroerten, werd in het leven geroepen om de beeldenstormers op te sporen en te bestraffen. Ongeveer honderd speciale commissarissen zwermden vanaf September 1567 uit over de Nederlanden om hun 'informaties' op te doen: overal werden stadsbesturen en geestelijken ondervraagd over de gebeurtenissen gedurende de zomer van 1566. Op basis van al deze versla- Sos 23

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 25