gebruik te worden genomen voor de protestantse eredienst. In 1633 zou er voor het eerst een dominee preken. Altaarstuk in 17e eeuwse schuilkerk De rooms-katholieke parochie in Heiloo moest de door de protestanten in beslag genomen kerk verlaten en kerkte tot ver in de 19e eeuw in de schuilkerk die in 1681 aan de Westerweg was gebouwd. Hoe het schilde- rij in die schuilkerk terecht is gekomen is niet gedocu- menteerd, maar het ligt voor de hand dat het werd vervaardigd voor een nog eerdere Heiloose schuilkerk die overbodig werd met de nieuwbouw in 1681. In de jaren '20 en '30 van de 17e eeuw werd in Heiloo immers regelmatig de mis opgedragen door paters Dominicanen. Dit geldt als een extra argument voor de ononderbroken Heiloose herkomst van het altaarstuk. Later werd dit nog eens bevestigd in een aantekening uit 1839 van de toen- malige pastoor Geurts. Hij sprak over het oorspronke- lijke aanzicht van de middeleeuwse kerk dat te zien was op "een oud schilderij hier in de kerk te voren voor altaarstuk hebbende gediend". Pelgrimsboodschap Het thema van de pelgrim domineert het altaarstuk. Willibrords' volgelingen waren Benedictijner monniken, waaronder de heilige Adelbertus. Achter hem op het schilderij is een hemelse lichtstraal te zien die loopt in de richting van een gebouw aan de horizon, te herkennen als de in 1573 gedeeltelijk verwoeste abdij van Egmond. Zowel de abdij als de Heiloose put zijn sinds het einde van de middeleeuwen bezocht door pelgrims uit het gehele land. Het pelgrimsthema wordt in het schilderij beklemtoond door de figuur in relief van de pelgrim St. Jacobus de Meerdere die boven de centrale kolom is afgebeeld. Hij draagt een pelgrimsmantel, houdt in zijn rechterhand een pelgrimsstok en in zijn linkerhand een boek. Op zijn hoed met brede rand is een jacobsschelp gespeld: het teken van de pelgrims die naar Santiago de Compostella gaan. De afgebeelde scenes onder dezelfde galerij suggereren een doorlopende handeling, maar vonden op verschil- lende momenten in de geschiedenis plaats. Willibrord slaat zijn put in de 8e eeuw, Dominicus verricht zijn wonder in de 12e eeuw. Volgens Van Eck is hiervan ongetwijfeld de bedoeling een parallel te trekken tussen de verschillende tijden: het ging toen en het gaat nu om de verkondiging en de beleving van het katholieke geloof. Wellicht nodigt de figuur van de pelgrim de Afb. 7. Detail boven centrale kolom (St. Jacobus de Meerdere) toeschouwer uit het gehele altaarstuk in deze context te zien. Zoals Willibrord op zijn reis vanuit Ierland een pelgrim was, zo was ook Dominicus, op weg van Spanje naar Frankrijk, een pelgrim en kan de mens eveneens als een pelgrim op deze aarde worden gezien. Bronnen 1. Prof.dr. Xander van Eck, 'Een altaarstuk voor paro- chianen en pelgrims in Heiloo'; publicatie uit tijd- schrift 'Oud Holland', 2012. Prof, van Eck is kunst- historicus, aanvankelijk aan de Universiteit Utrecht, thans aan de Faculteit voor Fine Arts and Design van de Izmir University of Economics in Izmir, Turkije. Van genoemde publicatie is voor dit artikel ruim gebruik gemaakt. Prof, van Eck heeft hiervoor zijn toestemming verleend. 2. Ronald de Jager, behandelingsverslag restauratie, 2013 3. Pastor H.G.I. Helsloot; Rondleiding door de Willi- brorduskerk en het Willibrordushuis, 2004 4. Ruud Kersten, artikelen uit het Noordhollands Dagblad, 2013. Sng 7

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 9