EILOOER ALTAARSTUK MYSTERIE ONTHULD Ina Blekemolen - van den Berg Het altaarstuk is terug. In de Cronyck van december 2013 is aangekondigd dat in deze uitgave uitgebreid zal worden ingegaan op de geschiedenis, de betekenis en de restauratie van het bijna vier eeuwen oude schilderij dat sinds mensenheugenis in de rooms-katholieke Willi- brorduskerkhangt. Op de tentoonstelling in het Museum Catharijneconvent in Utrecht nam het een eervolle plaats in. Inmiddels is het werk niet alleen fraai gerestau- reerd teruggekeerd, maar, wat minstens zo interessant is, ook het mysterie waarin het schilderij tot nu toe was gehuld is nagenoeg opgehelderd. Dit alles dankzij het initiatief en de inspanningen van prof. dr. Xander van Eck, hoogleraar kunstgeschiedenis. Hij zag al gauw dat het Heilooer altaarstuk een grote cultuurhistorische Afb. 1. Het Heilooer altaarstuk (foto: Ronald de Jager) waarde had en een grondige restauratie verdiende. Dankzij de bijdrage van de stichting Victor van de heer en mevrouw Van Fulpen kon restaurateur Ronald de Jager uit Ouderkerk aan de Amstel snel aan het werk. Restauratie geslaagd De behandeling bleek ingrijpender dan de restaurator zich aanvankelijk had voorgesteld. Door slordige restau- raties uit het verleden (de laatste in 1979) maakte het schilderij een onrustige indruk. Het was vuil en het vernis was zo vlekkerig en vergeeld dat het moest worden verwijderd. Ook de verf was erg sleets. Overschilderin- gen die vroeger gemakshalve over de originele verf heen waren gezet moesten worden weggewerkt. Oude krassen en scheuren, ooit met plamuur bewerkt, braken door de plamuurlaag heen zodat deze moest worden verwijderd. Ook de opspanning bleek slechter dan ingeschat. Dat hield in dat het werk een nieuw steundoek moest krijgen. Ten slotte is ter bescherming een nieuwe vernislaag aangebracht en werd het werk afgeplakt met Japans papier. De schilder van het altaarstuk is helaas onbekend gebleven; ook tijdens de restauratie is geen signatuur aangetroffen. Toch was het schilderij, naar het oordeel van Van Eck, deze behandeling waard. Zelfs onder de altaarstukken die in de 17e eeuw voor katholieke schuil- kerken werden gemaakt neemt het Heilooer schilderij een bijzondere plaats in. Het draagt als enige een Domi- nicaans stempel. Dominicus (1170 - 1221) was een uit Spanje afkomstige missionaris en stichter van een kloos- terorde. Hij werd in 1234 heilig verklaard. Opdrachtgever: Dirk Hermansz, dominicaan en zielzorger over Heiloo De heilige Dominicus speelt een belangrijke rol in de iconografie, wat doet vermoeden dat de opdrachtgever in Dominicaner kringen moet worden gezocht. Tegelijker- tijd is het werk heel Heiloos', want behalve dat de in deze streek vereerde heiligen Willibrordus en Adelbertus erop zijn afgebeeld, kan men ook de oude parochiekerk (de huidige Witte Kerk) in Heiloo en de abdij van Egmond erop ontwaren. De opdrachtgever van het schilderij moet 3

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 5