EKSTOEL Wim Buwalda, Vok Bakker Afb. 1. Pagina uit "Gids voor Heiloo", "Heiloo Vooruit", 1918 Geschiedenis In de "Gids voor Heiloo" van 19181 treft men naast een fbto van het "Sparrebosch" bovenstaande tekst aan. Men kan hieruit opmaken dat de plek die in de volksmond bekend was als "Preekstoel" werd gesitueerd in het deel van het Heilooer Bos dat werd aangeduid als Sparre bosch, een hoger gelegen bosperceel dat gesitueerd is tussen de Westerweg en de ijsbaan. Mondelinge overlevering leert dat het in de vroege middeleeuwen een heilige (Germaanse) plek geweest zou zijn die door de prediker Willibrord werd gebruikt om de "nieuwe leer" te verkondigen (en daarmee werd de plek in bepaalde zin ontheiligd). Ook leest men wel dat er in de tijd van de reformatie (circa 1566) zoge- naamde "hagepreken" zijn gehouden. Min of meer geheime bijeenkomsten van calvinisten uit de omgeving (vooral Alkmaar)2 waarbij de bekende mandenmaker en calvinistische prediker uit Alkmaar, Jan Arentsz, het woord zou hebben gevoerd. Veel later, circa 1905, toonde een primitieve tekening van de Heilooer L. Konijn de bedevaartsroute die volgens hem van Onze Lieve Vrouw ter Nood via de Willibrordusput bij de Witte Kerk naar "Willibrordus' preekstoel" in het "Spar(r) enbosch" voerde. Echter "t Hylo-er Ryskaartje" van 1704, die de pelgrimsroute van Alkmaar naar Onze Lieve Vrouw ter Nood aangeeft, duidt de Preekstoel niet aan; ter plekke bevinden zich "Core Landen". Inderdaad is bekend dat pas in de periode 1705-1710 een bos is aangeplant door de eigenaren van Nijenburg. Het romantische beeld dat men zou kunnen hebben van een geheime, beschutte plaats in het groen is derhalve niet realistisch. De plek van de Preekstoel Maar toch: de Preekstoel duikt hardnekkig op in verschillende geschriften. N.J. Speur schrijft bijvoor- beeld in de Heylooer Cronyck van december 1981: "De Preekstoel is het stukje grond dat ten noorden ligt van het pad dat via de onbewaakte spoorwegovergang toegang verleent tot de boerderij "Noord-West" en het Overbos. Het is de plaats waar volgens de overlevering Willibrordus indertijd het Evangelie zou hebben verkondigd. Thans is op deze plek de boomkwekerij van hovenier Meijer gevestigd. In verschillende geschriften en op verschillende kaarten, ook op de wandelkaart van circa 1920 van "Heiloo Vooruit"3, wordt de Preekstoel op deze plaats gesitueerd. So® 25 DE PREEKSTOEL. T^ve bekende Evangelieprediker Willibrordus, de siichter van de eerste D Christenkerk te Heiloo, en aan wien de bekende „Put" zijn ontstaan te danken heeft, moet, volgens overlevering, hier op deze hoogte de Christelijke leer aan de Heidensche Friezen gepredikt hebben. <1 Volgens een andere Iezing zouden hier de Oereformeerden uit Alkmaar en omstreken, tijdens de Regeering van de Landvoogdes Margaretha, omstreeks 1566, bijeengekomen zijn om daar uiting te geven aan hunne godsdienstige gevoelens. Die gereformeerde bijeen komsten droegen den naam van Hagepreeken. Die aarden wal, algemeen Preekstoel geheeten, ligt juist bij den ingang van het Sparrebosch, een zeer geliefkoosde wandeling, die verder langs de Zandersloot naar den Kennemerhout in Alkmaar leidt.

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 27