weg trok tevreden klanten. De Willibrordusstichting trok natuurlijk ook andere leveranciers aan. Vanwege haar omvang was zij een aantrekkelijk zakelijke partner. De burgers van Heiloo en omstreken maakten kennis met de Willibrordusstichting door het bezoeken van voorstellingen in de feestzaal of via de voetbalwedstrij- den of voetbaltoernooien die er werden gespeeld. Ook de muziekverenigingen inclusief de majorettes maakten op deze wijze kennis. Maar veel verder reikten de kennis- makingen met de Willibrordusstichting niet. Afb. 6. Sigarenwinkel van Mascle, daarnaast de kruidenierswinkel van Dick Groot. Door buitenstaanders werd en wordt vaak de vraag gesteld of het wel veilig was voor verplegenden en bezoe- kers. Er kan gerust worden gesteld dat het achter de "muren" van de stichting niet onveiliger was/is dan daarbuiten. Als er sprake was van geweld lag dit meestal aan de beperking van de vrijheden of de machtsstrijd die sommige verplegenden meenden te moeten aangaan met de patient. De psychiatrische aandoening op zich leidde zelden tot agressie, hoewel dit soms ook wel voor- kwam. Op sommige afdelingen ging men eens per jaar met de patienten naar een vakantiehuis in Vessem in Noord- Brabant. De verplegenden sliepen dan gewoon op zaal bij de patienten! Ook wordt tegenwoordig regelmatig de vraag gesteld of er ook (seksueel) misbruik bij patienten plaatsvond. Bij de auteur zijn geen gevallen van misbruik van patienten bekend. Dit wil niet zeggen dat dit niet voorkwam. Wel waren er wel eens verplegenden met losse handjes en werd er niet door iedereen respectvol met patienten omgegaan. Verplegenden met "losse handjes" werden ter verantwoording geroepen en kregen in de meeste geval len slechts een herkansing. Besluit Dit artikel heeft vooral betrekking op het leven van de patienten en hun zorgverleners, maar dit was natuurlijk niet alles. Op de administratie, in de keuken en binnen de technische dienst heerste ook grote bedrijvigheid. Dit gold ook voor de prachtige tuinen en het hertenkamp, zij lagen er dan ook altijd zeer verzorgd bij. Het spreekt vanzelf dat ook op het gebied van de logistiek een en ander gaande was. De "gele rijders" waren een vertrouwd gezicht. Zij zorgden ervoor dat met elektrisch aangedre- ven karretjes eten, kleding en andere materialen op tijd, op de juiste plek werden bezorgd. In de centrale keuken werden de maaltijden voor de patienten, broeder en verplegers bereid. Er was zelfs een dieetkok aanwezig. Schilders, elektriciens, loodgieters en medewerkers van de linnendienst waren belangrijke raderen in het grote geheel. De portiers in het hoofdgebouw en bij de poort van het Aloysiuspaviljoen (de andere poort was toen altijd afgesloten) droegen eraan bij dat er geen onbe- voegden het terrein opkwamen en ze hadden een belang rijke signaalfunctie ten aanzien van ongeoorloofd vertrek van patienten. Vanaf 23.00 uur waren alle toegangen uitgangen afgesloten. De administratie speelde een belangrijke rol bij het verkrijgen van de verpleeggelden en de uitbetaling van de salarissen en voerde ook andere registraties uit. Niet alleen stond dit alles allemaal in dienst van de patienten, maar bevestigde de reputatie van de Willi brordusstichting: het was een echt, levendig dorp binnen het dorp Heiloo. Noten 1 Zie o.a. De St. Willibrordusstichting in Heiloo, Heylooer Cronyck, jg. 2, nr. 2 24 oni

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 26