Leven en Werken op de Willibrordusstichting 1960 -1970 Dick Slagter De Willibrordusstichting werd vroeger beschouwd als een aparte gemeenschap binnen de gemeente Heiloo, als een dorp binnen het dorp. Dit is niet zo verwonderlijk, want de psychiatrie in het algemeen en daarmee ook de Willibrordusstichting was vroeger een vrij besloten gemeenschap. Maar toch merk- waardig, omdat het bij de keuze van de vestiging de intentie was de patienten zo dicht mogelijk bij de maat- schappij te brengen. Tot de tijd van de bouw van de Willibrordusstichting was het namelijk gebruikelijk psychiatrische instellingen ver van steden en dorpen te bouwen. De "Stichting" was een gemeenschap binnen de woon- en behandeleenheden, hoofdgebouw, keuken, wasserij, feestzaal en kapel. Bovendien was er ook een eigen wandelsport-, biljart- en voetbalvereniging. Er is al veel geschreven over de ontstaansgeschiedenis van de Willibrordusstichting, haar behandelmethodes en de bestuurlijke perikelen1. Over het dagelijkse leven binnen de "muren" is echter niet zoveel bekend. In dit artikel wordt geprobeerd een beeld te schetsen van het dagelijkse leven op de Willibrordusstichting een halve eeuw geleden. Het is een persoonlijk gekleurd relaas, omdat de auteur er in die tijd als leerling- verpleegkundige werkzaam was. Het betreft voorname- lijk de periode 1961-1964. Voor de duidelijkheid zal hierna de religieuze broeder met 'breeder' en de leken- verplegende met 'verpleger' worden aangeduid. Wanneer een onderwerp betrekking heeft op zowel de broeder als de verpleger, zal dit worden aangeduid met 'verplegende'. Nadat in 1928 de bouw van de Willibrordusstichting van start ging, arriveerden broeder Junianus en broeder Rochus als de eerste breeders in Heiloo. Op 21 februari 1930 werd de eerste patient opgenomen. In de jaren zestig kwamen ook de eerste verplegers op de Willibrordusstichting werken. Verpleeg- sters volgden eind 1965. De Willibror dusstichting was tot die tijd voornamelijk een mannengemeenschap en ademde een rooms-katholieke sfeer. De dag van een patient Het dag- en nachtritme van de bewoners verschilde weinig van de mensen buiten de muren. In het dagelijks leven waren er echter wel grote verschillen. In de 'normale' maatschappij kon ieder mens zijn of haar leven naar eigen inzicht inrichten. Voor de patient was dit veel minder het geval. Een patient was in de meeste gevallen onderworpen aan de normen en waar- den van de leidinggevende of zelfs aan die van een individuele verpleger of broeder. Gelukkig traden vooral collega's en de eindverantwoordelijken, wanneer daartoe aanleiding was, corrigerend op ten aanzien van onge- wenst gedrag van de verplegenden. Een dag van de verblijfspatient zag er doorgaans in grote lijnen als volgt uit: om zeven uur werden de patienten gewekt door meestal twee verplegenden en moesten zij onder toezicht hun Afb 1: Wasserij Willibrordusstichting Leijden (Levio)) 20

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 22