MM WAS T tOLHU/S Op de bovenstaande foto is het "Tolhuis" afgebeeld dat stond op de grens van Limmen en Heiloo. Het was de dienstwoning van de zogenaamde tolgaarder. Reizigers die gebruik maakten van de verharde weg, die door de rijksoverheid was aangelegd, moesten bij het passeren van het tolhuis tol betalen. Het tolhuis was gelegen aan de Rijksstraatweg, de straatweg van Haarlem naar Alkmaar. De aanleg daarvan waarin enige bestaande wegen van Heiloo, zoals de Oosterweg, waren opgeno- men werd in 1819 begonnen en was in het najaar van 1820 gereed. De weg was gedurende lange tijd de enige straat in Heiloo die het gehele jaar door berijdbaar was. Door de aanleg werd de reistijd tussen Haarlem en Alkmaar aanzienlijk bekort. In 1974 werd de weg in Heiloo door Rijkswaterstaat overgedragen aan de gemeente. Maar nog steeds herinneren markeringspaal- tjes die op verschillende plaatsen - nauwelijks zichtbaar - langs de weg staan, aan de tijd dat het een rijksweg was. Het tolhuis heeft er tot circa 1900 dienst gedaan. Gaar- der Kaalman inde daar tot die tijd de twee centen tol voor elke passerende wagen. Geen vetpot, want er moest ook nog worden afgedragen aan het rijk. In 1959 was Klaas Veen een volgende eigenaar van het cafe. Hij maakte er een wegrestaurant van. "Kwartje koffie" werd in heel Nederland bekend. In het druk bezochte wegres taurant (de A9 bestond nog niet) kon men jarenlang een kopje koffie drinken voor deze prijs. v.vuuuiii rinii afHRESTjiijBWff 18 ©a!

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 20