1 -1 r L 4 U J Jl I tJ' - Afb. 7. Deur naar schuilruimte (Foto Rob van Leijden) vergaderden de verschillende verzetsgroepen in het zaad- pakhuis. Hieruit ontstond de afdeling Heiloo van de Binnenlandse Strijdkrachten. De heer Dekker sr. werd daarvan later de plaatselijk commandant (PC) van de Binnenlandse Strijdkrachten (BS) In Heiloo5. Vele inboedels van mensen die door de bezetters werden gedwongen hun huizen te verlaten werden ook nog opgeslagen in het pakhuis. De Duitsers hebben het zaadpakhuis voor korte tijd gevorderd voor stro-opslag. Dat was natuurlijk zeer onwelkom en kon slechts met veel moeite worden beeindigd. Een nieuwe bestemming In 2012 overleed de heer Jan Dekker. Hoewel hij en zijn echtgenote wel al plannen hadden gemaakt om het gebouw af te stoten was zijn gehechtheid eraan - hij kwam er nog dagelijks om het te onderhouden - nog zo groot dat een definitieve verkoop niet werd gerealiseerd. Na lang beraad besloot mevrouw Dekker-Evers na het overlijden van haar echtgenoot het zaadpakhuis van de hand te doen, mede omdat het een voor haar bevredi- gende bestemming zal krijgen. De beoogde nieuwe eigenaresse heeft een aantal plannen voor een multifunctionele bestemming van het gebouw waarbij het aantal ingrepen, benodigd voor een verbou- wing, aan de buitenkant beperkt blijft. Het pakhuis dient in zijn status als monument bewaard te blijven. Allereerst krijgt het een woonbestemming. Daarbij worden op de zolderverdieping slaapkamers gerealiseerd en op de begane grond aan de zuidzijde de woonruimtes. Verder kan het gebouw bijvoorbeeld onderdak bieden voor een kantine, expositieruimtes, waaronder een met de geschiedenis van het Zaadpakhuis, een vergader-en bijeenkomstruimte, ateliers en werkruimtes voor flex- werkers. De grond achter het gebouw wordt bestemd voor een buurt(groente)tuin met gebruik van de kantine in het gebouw. De herbestemming en de financiele haalbaarheid van de plannen voor het gebouw worden momenteel onderzocht door de Stedenfabriek. Naar aanleiding van deze onderzoeken vindt de definitieve invulling plaats. Uitgangspunt is dat de stijl van het zaadpakhuis wordt gehandhaafd en het vooraanzicht niet verandert. Aan de voorzijde op de eerste verdieping naast de deur worden weer ramen aangebracht, maar nu zonder roedeverdeling. Volgens planning zal de verbouwing in 2016 gereed zijn, waarna open huis kan worden gehouden. Met onmisbare bijdragen van de dames M. Dekkers- Evers, J. Mol en A. Nelis is dit artikel tot standgekomen. Waarvoor mijn hartelijke dank, WB. Noten 1 Specialisatie in de handel van zaden van veldsla had het voordeel dat veldsla groeit in een periode waarin destijds niets anders te telen was, veldsla is winterhard. 2 Na de bouw van het zaadpakhuis werden de zaden in de eerste jaren vervoerd via het nabijgelegen station. 3 De balen zaden werden verpakt in jute. Deze verpak- king werd betrokken bij de bekende Joodse familie Drukker uit Alkmaar (van het poppenhuis). 4 Jaap de Graaf en Josta de Graaf-Gieltjes, Heiloo, een dorp in oorlogstijd, hoofdstuk 9 en 14 5 Jaap de Graaf en Josta de Graaf-Gieltjes, Heiloo, een dorp in oorlogstijd, hoofdstuk 15. Uit een recent gevonden dossier blijkt dat Dekker sr. niet alleen PC van de BS in Heiloo was, maar dat de Egmonden ook tot zijn werkgebied behoorden. Hij speelde een belangrijke rol bij de ordelijke overdracht van de macht in de weken na de oorlog. Sos 17 1 arte

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 19