Afb. 5. Zijvleugel eerste verdieping (foto Rob van Leijden) De verrassende binnenzijde Het gebouw heeft drie ruime etages. Op de begane grond en eerste verdieping bevinden zich vooral ruimtes waar de balen, die gereed waren gemaakt voor verzen- ding, werden geborgen. Met een goederenlift, eigenlijk een lier, werden die balen verplaatst vanaf de bovenste etage naar de eerste etage en begane grond. Opvallend aanwezig zijn de vele radiatoren die zorgden voor de verwarming van het gebouw; uiter- aard was een zeer droge omgeving een voor- waarde. Op de tweede etage stonden verwer- kingsmachines. Daar werd het zaad gestort en via kokers op de eerste verdieping opge- vangen. Waar verdere verwerking plaatsvond. Een trap geeft van beneden toegang tot de eerste etage waar onder andere machines voor het schoonmaken van de zaden waren opge- steld. Op deze etage - de machines zijn inmiddels verwijderd - krijgt men een goede indruk van de ruimte die het pakhuis biedt. tie die de kap draagt geeft de zolder een schilderachtige aanblik en maakt daarmee het gebouw uniek. In 1997 heeft de heer Dekker bij de gemeente Heiloo een aanvraag gedaan voor de monumentenstatus van het zaadpakhuis; die aanvraag is gehonoreerd. Het zaadpakhuis in de Tweede Wereldoorlog Het gebruik van het zaadpakhuis in de oorlog is vermel- denswaard. Niet zo bekend is dat in het gebouw de complete bibliotheek van de abdij van Egmond werd geborgen. Deze -grote- bibliotheek bevat een aantal zeer waardevolle boeken, onder andere handschriften en wiegedrukken. Na de oorlog kon de verzameling boeken weer ongeschonden naar de abdij terugkeren. In de oorlogstijd was er sprake van dat het pakhuis zou worden gevorderd om er 50 Duitse soldaten te herbergen. Daar- toe werd zelfs een telefoonlijn aangelegd. Maar de Duitsers hechtten er bij nader inzien belang aan dat de zaadhandel zou doorgaan en daarom zijn er geen Duitse soldaten in het pand gehuisvest. Het gebouw heeft ook dienst gedaan als gymzaal van de gymnastiekvereniging Doves. In een afgeschutte ruimte op de eerste verdieping Afb. 6. Zolderverdieping (Foto Rob van Leijden) Een tweede trap - de lift is niet geschikt voor personen- vervoer - brengt je op de zolderetage. Daar wacht de bezoeker een verrassing: de schitterende balkenconstruc- werd tijdens het laatste oorlogsjaar, in een schuilruimte, het Heilooer verzetskrantje Telex samengesteld en vermenigvuldigd. Hierbij was ook de 18-jarige Jan Dekker4 actief. Het pakhuis had zodoende een sociale functie in de oorlog. Aan het einde van de oorlog 16 eni

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 18