de bewoonbaarbeid niet behoorlijk overtuigde. Immers hij is niet boven geweest en om de toestand daar ging bet in boofdzaak. Nog op enkele andere dingen moet ik de aandacht vestigen. De beer Rus schreef "Uw ecbtgenote beeft meerdere malen ten gemeentehuize gezegd dat bet een tijdelijke maatregel beboefde te zijn". Mijn vrouw kon ecbter niet naar Indone sia vertrekken om de kinderen. Dat wisten we lang voor de burgemeester in Heiloo kwam, want ze had in mei zullen gaan. Later was er sprake van augustus. Voor die korte tijd wilde mijn vrouw ecbter niet verhuizen. Tenslotte maakte de toestand in Indonesia ieder vertrek onmogelijk. Ik kreeg toen gelegenheid naar Nederland te gaan om te redden wat er te redden viel. Vermeldzij nog dat ik uit Midden Borneo een uitvoerig telegram zond, waarin ikprotesteerde tegen de vordering, omdat vordering van woonruimte bij acbterge- bleven gezinnen verboden was. De vordering is overigens onwettig omdat een vrouw niet tot bandelen bevoegd is en ondergetekende nooit in de zaak is gemoeid. Dat ik door de gedwongen onrechtmatige verhuizingnu per maand bovendien nog vier gulden meer huur moet betalen zullen we maar buiten beschouwing laten. U dankend voor de plaats ruimte, P. van Houweningen. Afb. 5. Huize Kostelijk anno 2014 Hoe het verder verliep De redactie van De Yrije Alkmaarder schrijft in een naschrift: We kunnen ons niet onttrekken aan de gedachte dat bier een bandeling beeft plaats gehad die onrecbtmatig is geweest. Ze beboort dus te worden bersteld. Geschiedt dit niet dan vrezen we voor de beer Rus dat de rust in de gemeente Heiloo voorlopig nog wel iets te wensen zal overlaten. Want er is niets dat zo zeer ordeverstorend werkt dan onrecht. Indien inderdaad geen onrecbt beeft plaats gehad dan is het minste wat van de burgemeester mag worden verwacht dat hij dit duidelijk aantoont. Waar en hoe, dat is zijn zaak. Ons beeft hij eenmaal inlichtingen geweigerd. Afgezien van bet feit dat dit zijn bonding in onze ogen zeer verzwakt, denken we er niet aan ons ten tweede male tot hem te wenden. Maar ook burgemeester Kalff bleek niet almachtig te zijn. Boontje kwam om zijn loontje. Het Vrije Volk meldde op 7 januari 1956 dat burgemeester Kalff van Heiloo een andere woning moest gaan zoeken. De kantonrechter te Alkmaar had de vordering tot ontruiming toegewezen die het WD-gemeenteraadslid Ir. T.G. Tomson had inge- steld. De heer Tomson was namelijk de eigenaar van het door de burgemeester bewoonde huis De Merel. Omdat hij zelf graag deze woning wilde betrekken had hij bij het kantongerecht de vordering ingediend. Enkele weken later besloot de gemeenteraad burgemeester Kalff niet in de kou te laten staan. De vier fractievoorzitters stelden voor een ambtswoning voor hem te huren, maar aange- zien de burgemeester zelf tegen deze woning bezwaren had, vreesde men dat dit voorstel wel eens aanleiding tot complicaties zou kunnen geven. Men heeft toen van dit plan afgezien. Daarna heeft de heer Kalff nog enige tijd boven het toenmalige politiebureau aan de Kennemer- straatweg gewoond, samen met zijn huishoudster en toenmalige levensgezellin. In januari 1961 is hij afgetre- den als burgemeester van Heiloo. Naschrift redactie: tragisch conflict Wat betreft de hoofdrolspelers kunnen we spreken van een tragisch conflict. Jan Kalff werd als burgemeester van Krommenie in 1942 ontslagen en heeft zich nadien verdienstelijk gemaakt in het verzet tegen de bezetters. Paul van Houweningen heeft in en na 1940, in samenwer- king met de verzetsgroep rond het blad 'Vrij Nederland', spionage-activiteiten verricht in Duitsland. Hij werd in juli 1941 gearresteerd in Egmond aan Zee bij spionage- activiteiten bij de kustwerken en werd daarna op transport gesteld naar Duitsland. Hoe moeilijk was het destijds, in 1947 in Heiloo (en nu nog?) om elkaar respectvol te bejegenen? In een volgende Cronyck misschien meer over dit tragisch gebeuren. (Red.) 12

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 14