AP VAN DE WONING VAN BURGEMEESTER KaLFF Jan de Gruijter In het begin van 1947 kreeg Heiloo een nieuwe burgemeester in de persoon van de heer Kalff. Het vinden van een woning voor de nieuwe burgervader bracht echter problemen met zich mee. Hij stuitte aanvankelijk op allerlei bezwaren bij het vinden van een voor hem passende woning. Dat hij daar toch in slaagde heeft heel wat voeten in aarde gehad. Hoe een en ander in zijn werk is gegaan heeft de gemoederen in Heiloo lange tijd bezig gehouden. Ook de kranten stonden er vol van. ander huis voor de inwoners van de Merel moeten vinden. Want- dat was een gelukkige omstandigheid- de hoofdbe- woonster van de Merel was niet ongenegen om te gaan verhuizen.(...) Nu was huize De Specht (tegenover De Merel) vroeger bezit geweest van de familie Van Foreest en dit huis wilde mevrouw Van Foreest wel gaan bewonen. Maar hier rees weer een andere moeilijkheid. Ook De Specht was bewoond en wel door een gezin van vier personen (man, vrouw en twee kinderen), waar- van de man echter als vrijwilli- ger in Indie vertoefde. Deze familie Van Houweningen had bovendien nog twee dames in huis, de moeder van het gezins- hoofd en een inwonende dame. In totaal woonden er dus zes personen in De Specht en deze zes personen moesten er op de een of andere manier uit. Er werd gezocht naar een ander huis maar dat werd niet gevonden. Afb 1. Huize 'De Merel' (Heerenweg aan de noordkant van De Vrije Alkmaarder berichtte op 24 november 1947 het volgende. "Aan de Heerenweg in Heiloo staan twee aardige villa's, de huizen de Merel en de Specht. De eerst genoemde woning is een van de mooiste huizen van Heiloo en het is niet te verwonderen dat des burgemeesters oog er met welgevallen op bleef rusten. Er was echter een moeilijkheid: de Merel was bewoond. De hoofdbewoonster was mevrouw T. van Foreest die een gezin van vier personen (een dame met drie dochters) bij zich had inwonen. Wilde de burgemeester dus deze woning met twaalf kamers) betrekken dan zou hij een Wel was een gedeelte van een woning beschikbaar, namelijk het perceel Kennemerstraat- weg A 226 (van voormalig gemeenteraadslid Teunis Kostelijk). Dit woninggedeelte was eerst al aangeboden aan mevrouw Van Foreest, die echter zeer terecht geweigerd had. Ook mevrouw Van Houweningen weigerde om de weinig gerieflijke kamers te betrekken. Toen er echter steeds meer drang op mevrouw Van Houweningen werd uitgeoefend, zwichtte zij hiervoor onder enkele voorwaarden. Zij wilde name lijk een noodzakelijke gasleiding laten aanleggen, een waterleiding, vaste wastafels en een schoorsteenmantel in de woonkamer. Allemaal zeer nodige en logische "verbeteringen". Op enkele uitzonderingen na, werden de aanleg en de betaling van de kosten hiervan echter 8 ©a!

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 10