KAMER VAN HeILOO Mary Sanstra-Veenis en Jan de Gruijter Deel 1 DE RUSTENDE JAGERTOT 1921 Hotel-cafe-restaurant De Rustende Jager is lange tijd een van de beeldbepalende panden in het noordelijk centrum van Heiloo geweest. Het heeft gestaan aan de Kennemerstraatweg, op de plaats waar nu, anno 2013, een minder fraai politiebureau staat. Veel van de plaatse- lijke feestelijkheden speelden zich hier af. "De Rus", zo- als het pand vaak door de Heilooers werd genoemd, groeide in de loop van de jaren uit tot "de huiskamer van Heiloo". Onder de oudere Heilooers zullen er niet veel zijn die niet op enigerlei wijze met dit etablissement in aanraking zijn geweest. Voor ons een reden om die befaamde Rustende Jager, ook al bestaat hij niet meer, nog eens in het zonnetje te zetten. uit 1771 van het huis De Prins in de Kerkbuurt (omge- ving Witte Kerk) aan een Pieter Klaas Somer. Het ge- bouw behoorde toen dus nog toe aan de Alkmaarse fa- milie De Dieu die een nabij gelegen pand bewoonde. In 1786 verkocht Carel de Dieu, burgemeester van Alk- maar, aan Claas Dirksz. van Santen "een buys en erf, gelegen in de Kerkbuurt genaamd De Prins, ten westen grenzend aan de Breedeweg (nu Kennemerstraatweg) en in het noorden en oosten grenzend aan de houten schutting van de verkoper". De Dieu bezat het iets verder gelegen huis Marienstein. Afb. 2. Dezelfde situatie als afb. 1. in September 2013 De Prins wordt Herberg De Rustende Jager De koper van De Prins, Claas van Santen, heeft niet lang van zijn nieuw verworven bezit kunnen genieten. In de Oprechte Haerlemsche Courant verscheen een ad- vertentie waarin bekend werd gemaakt dat op 11 no- vember 1794 ten huize van W. Laarman te Heiloo zou worden gepresenteerd om te verkopen: "Een Huis en Erve zijnde een vanouds bekende Herberg De Prins, met een stalling voor vijf paarden en een krogt over dezelve Herberg, staande en gelegen te Heiloo voor- noemt". (Een krogt of krocht of kroft is een hooggelegen stuk(je) land, red.) De eerste vermelding: het huis De Prins We vinden voor de plek waar later de Rustende Jager stond in geschriften de vermelding van een herberg. Die is daarin voor het eerst vermeld aan het eind van de 18e eeuw, maar wel onder een andere naam. Het pand moet er echter al veel langer hebben gestaan. In het archief van De Dieu Fontein Verschuir (Regio- naal Archief Alkmaar) vinden we een akte van verhuur Afb. 1. De Rustende Jager in de jaren 1960/1970 So® 3

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 5