AARSTUK WlLLIBRORDUSKERK GERESTAUREERD Ina van den Berg Sinds mensenheugenis hangt in de Wil- librorduskerk een mysterieus schilderij. Nader onderzoek leerde dat het in de zeventiende eeuw is vervaardigd en ver- moedelijk ook in de voorgangers van de huidige kerk heeft gehangen. Het was waarschijnlijk een altaarstuk. De schil- der is niet bekend. Het was duidelijk dat het bijna vier eeuwen oude schilderij nodig moest worden gerestaureerd. De parochie van de kerk had er echter geen geld voor. De stichting Victor van dhr. en mw. Van Fulpen stak de helpende hand toe. Sinds juli van dit jaar heeft restaurator Ronald de Jager uit Ouder- kerk aan de Amstel er maandenlang vrijwel continu aan gewerkt, want voor September van dit jaar moest de restau- ratie gereed zijn. En dat is gelukt. Vanaf September maakt het schilderij onderdeel uit van een expositie in het Museum Catharijneconvent in Utrecht die handelt over religieuze hervormin- gen in de I6e eeuw: "Vormen van ver- draagzaamheid. Religieuze (in)toleran- tie in de Gouden Eeuw." Kunsthistoricus Prof. Xander van Eck, initiatiefnemer van de expositie en groot bewonderaar van het Heiloose altaarstuk, is van mening dat het van onschatbare cultuurhistorische waarde is. Tot januari 2014 is het te bewonde- ren in het Catharijneconvent. Daarna wordt het in de Willibrordkerk terug- geplaatst. In de Cronyck van het voorjaar 2014 zal een uitgebreid artikel worden ge- wijd aan het altaarstuk, waarin nader zal worden ingegaan op de historische achtergrond, de betekenis en de recente restauratie. Afb. Restaurator Ronald de Jager werkt aan het altaarstuk rrfi 20 <s&t

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 22