O ONDER DAK IS EEN VOLTREFFER Op 13 September 2013, ter gelegenheid van de Open met behulp van een elektromotor, helpt de molen mee Monumentendagen, is de molen in de aanwezigheid de waterstand in de polder Het Maalwater op peil te van kinderen van een basisschool en andere genodigden houden. weer in gebruik genomen. Als de wind het toelaat, soms Redactie Natuurlijk hangt aan de bespreking van een boek ge- maakt door twee mederedactieleden van de Heylooer Cronyck een luchtje van bevoordeling. Maar wie het kloeke boek van Jan de Gruijter en Piet Stoffers goed heeft bekeken en doorgebladerd - in een keer uitlezen is niet te doen - zal de conclusie zoals aangegeven in de titel van deze bespreking zeker moeten beamen. Het beschrijven van het wonen in Heiloo door de boe- ren' van Heiloo, de -gewone- burgers, de renteniers en later de forensen, is het thema van het boek. Bij de be- handeling van dit thema worden talrijke bijzonderhe- den over de woonhuizen, de - soms markante en beken- de - bewoners en de buurten waar zij woonden vermeld. Veel minder dan het voorgaande boek van de beide auteurs, Heiloo toen het dorp nog dorp was' (2008), heeft 'Heiloo onder dak' een nostalgische insteek. Door een beeld te geven van Heiloo van de tijden van voor de jaartelling tot circa 1970 is het vooral ook een geschie- denisboek. Uiteraard staat het wonen centraal. Maar er wordt daarbij royaal ruimte gemaakt voor de 'petite his- toire', het noemen en beschrijven van de bewoners van het dorp. Een groot deel van het boek, ruim negentig van de twee- honderdenvijftig (tekst)bladzijden, is ingeruimd voor 'Het onderkomen van de schoolgaande jeugd'. Een nog niet vertoonde, zeer complete beschrijving van de re- latief vele scholen die Heiloo door de jaren heen heeft gekend is daarmee een belangrijk bestanddeel van het boek. Voor vele lezers op die pagina's denkelijk wel pure nostalgie! De talloze even onvermijdelijke als vermoede- lijk gewaardeerde klassenfoto's, zo'n vijfenzestig, waar- bij schoolreisjes naar Schiphol 'niet van de lucht' waren, sieren dit deel van het boek op. Vooruit, toch een enkel minpuntje. Het boek heeft een nogal caleidoscopische opzet. Soms is het zoeken naar bepaalde informatie. Sommige foto's zijn nogal klein afgedrukt. Wel begrijpelijk, maar toch. Onze conclusie: voor wie gei'nteresseerd is in Heiloo van vroeger en wil begrijpen hoe Heiloo geworden is wat het nu is, is 'Heiloo onder dak' een onmisbaar boek. Het boek is te koop in de boekhandels in Heiloo en omgeving, alsmede in de Oudheidkamer Heiloo. Sos 17 bA9

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 19