EBROEKERMOLEN Wim Buwalda Aft>. 1. De Varnebroekermolen bij Alkmaar1965 (verzameling R. v.d. Aakster) Gelukkig bestaat er nog steeds een groene buffer, met ten dele een weids uitzicht, tussen het noordwesten van Heiloo en Alkmaar. Als je bij het transformatortorentje aan Het Maalwater (fietspad naar Egmond) staat en je kijkt naar het noorden, dan wordt het uitzicht verfraaid door het 19e eeuwse 'wipmolentje' dat daar in het land- schap staat sinds 1974. Van Alkmaar naar Heiloo De Varnebroekermolen, ook wel Varnebroekmolen ge- noemd, is in circa 1850 gebouwd. De molenmaker is niet bekend. Het molentje bemaalde vanaf die tijd de voormalige Varnebroekerpolder op de zuidwestgrens van Alkmaar nabij de Kalkovensweg. De Varnebroeker polder was een kleine polder in beheer bij de daar wo- nende boer. De gemeente Heiloo is in 1966 eigenaresse van de molen geworden. Toen men in 1972 begon met de aanleg van de westelijke randweg om Alkmaar bleek dat het molentje op de geplande route stond. Het werd gedemonteerd en gedurende twee jaar opgeslagen. In 1974 is het wipmolentje verplaatst naar zijn huidige locatie aan de Egmondervaart. Het werd werd daar op- nieuw opgebouwd en behield na plaatsing zijn oor- spronkelijke naam. Historisch gezien is de nieuwe loca tie een gelukkige keuze. Immers, nabij de plek aan de noordwestkant van Heiloo, waar het molentje nu staat, heeft in vroeger tijden, tot ongeveer 1850, een molen gestaan die de polder Het Maalwater bemaalde. In 1859 verdween die molen en had de Maalwaterpolder geen eigen bemaling meer. Vanaf 1922 werd de bemaling van Het Maalwater hervat en uitgevoerd door een klein elektrisch (vijzel)gemaal. Na 1987 werd de functie daar- van overbodig en is het gemaal gesloopt. Het gebouwtje van het gemaal bestaat nog als schuurtje bij het huis van de familie Zonneveld. De "Meel Molen" van Heiloo Zo was Heiloo dus weer een molen rijker, zij het dan een 'kleintje'. Ooit was in het dorp een korenmolen aanwe- zig. De naam 'Molenweg', een straat even verderop, houdt de herinnering aan de molen nog levend. Verwisseling van eigenaar Tussen 2006 en 2008 werd de Varnebroekermolen stil- gelegd. Er was geen -vrijwillige- molenaar meer beschik- baar en er ontstond veel achterstallig onderhoud. Nieuw beleid van het gemeentebestuur van Heiloo was om ge- meentelijke monumenten af te stoten. Daarom verkocht de gemeente begin 2012 de molen aan de 'Molenstich- ting Alkmaar en omgeving'. Geen ongelukkige transac- tie, want van de Molenstichting kan een verantwoord beheer worden verwacht. Molenbouwer Poland heeff vanaf januari 2013 de hoogst noodzakelijk restauraties verricht. Ook is een bij- gebouwtje voor de molenaar, Ruud van de Aakster, ge- heel hersteld. 16 uni

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 18