Afb. 5. Het mirakel van 1713: geneeskrachtig water voor het vee wordt geput. 8. De Runxputte Reeds in de middeleeuwen kwamen uit de verre omtrek bedevaartgangers naar Heiloo, beter gezegd naar Oes- dom, om genezing en zielenheil te zoeken. Het water van de 'Runxputte' was namelijk alom bekend om zijn ge- neeskrachtige werking. De naam 'Runxputte' blijft een mysterie. In de tijd na de hervorming verboden de protes- tantse machthebbers de bedevaarten. De kapel van Onze Lieve Vrouw ter Nood' werd door vernieling in 1573 een rui'ne en later afgebroken. Ook de put verdween. Drie- honderd jaar geleden, in 1713, vond er, naar men toen meende, op het kale terrein een mirakel plaats. Van heinde en verre kwamen mensen, vooral veeboeren, water halen uit de weer opgewelde bron. Het water scheen te helpen tegen de toen hevig heersende koepest. Naderhand werd de belangstelling voor het bedevaartsoord door allerlei oorzaken steeds geringer. Tot in 1905 en de jaren daarna door de tomeloze inzet van de welgestelde Alkmaarder Gerrit van den Bosch het bedevaartsoord zijn huidige aanzien kreeg en tijden van bloei meemaakte. Ook nu is Onze Lieve Vrouw ter Nood nog in trek. De treinhalte is in 2013 wel opgeheven. 9. Rondeau Bij de de aanleg van het park- en boslandschap bij het huis Nijenburg vanaf 1710 werden, geheel in de stijl van die tijd, zogenaamde 'zichtlanen' gevormd. Een van de zichtlanen was de Torenlaan die uitzicht bood (en nog biedt) op de Waagtoren in Alkmaar. De belangrijkste zichtlaan was de Westerlaan. Die biedt, kijkend vanuit het huis Nijenburg, mits het onbewolkt is, zicht op de zonsondergang van 21 juni, het begin van de zomer. Nabij de kruising van de Westerlaan en de Westerweg waren enige tijd houten paaltjes in een rondje geplaatst. Mogelijk was dat ooit een keerpunt van paardenraces die op de Westerlaan zijn gehouden. Deze 'rondeau' heeft ertoe geleid dat in de volksmond de fraaie Wester laan de 'Ronde-O-laan' heet. So® 15

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 17