5. Ter Co ulster Het landgoed Ter Coulster is eeuwenlang in het bezit geweest van de Heren van Heiloo'. In de veertiende eeuw moet er op het landgoed al een versterkt huis heb- ben gestaan. Belangrijke eigenaren in de zeventiende en achttiende eeuw waren de heren Van Cats, eveneens He ren van Heiloo. In die tijd stond er binnen het landgoed een kasteel van allure met vijfentwintig Kamers. - nm Afb. 3. Ter Coulster, H. de Winter, 1744 In 1788 werd het kasteel afgebroken. Oorzaak: onrust en onenigheid in de familie. In 1808 kocht jonkheer Gijsbert Fontein Verschuir, burgemeester van Alkmaar, het landgoed. Hij liet er een buitenhuis bouwen, maar dat doorstond de tand des tijds niet. Erfgenamen lieten in 1891 een pittoresk theekoepeltje op het landgoed bouwen. De huidige ei- genaars, erfgenamen van FonteinVerschuir, hebben de sympathieke beslissing genomen het landgoed open te stellen voor wandelaars. 6. Station Nadat in december 1865 de spoorwegverbinding tussen Alkmaar en Den Helder in gebruik was genomen, werd op 1 mei 1867 het traject Alkmaar - Uitgeest geopend. Na voltooiing van de trajecten Uitgeest - Zaandam (1869) en Zaandam - Amsterdam (1878) werd het mo- gelijk om rechtstreeks van Alkmaar naar Amsterdam te reizen. Aanvankelijk was Heiloo nog geen halteplaats. Pas in 1878 stopten de treinen in Heiloo. Een halteplaats was gepland bij de Kerkelaan, maar uiteindelijk werd in 1879, op de plaats waar ook nu nog het station is gesi- tueerd, een woning omgebouwd en ter plekke een per ron aangelegd. Na vele jaren van stoomtractie werd de lijn in 1931 geelektrificeerd. Gevolg van de steeds snel- lere verbinding was een gestage toename van het aantal forensen in Heiloo. Het huidige stationsgebouw dateert uit 1978. Het diende ter vervanging van het in 1930 in gebruik genomen gebouw dat vanwege de elektrificatie van de spoorlijn was neergezet. 7. Rooms Catholieke Kerk Na 1573 werd het de rooms-katholieken ook in Heiloo, eerder kerkend in de Witte Kerk, overigens de meerder- heid van de inwoners, verboden kerkdiensten te hou- den. Maar op den duur werd oogluikend toegestaan dat men samenkwam in een schuilkerk aan de Westerweg. Afb. 4. Schuilkerk aan de Westerweg, omstreeks I860, B.C. ten Berge Rond 1800 werd het kerkverbod voor de rooms- katholieken, evenals voor doopsgezinden en remonstranten, opgeheven. De Witte Kerk bleef echter in protestantse handen. Toen de schuilkerk in een steeds slechtere staat kwam te verkeren, had men moeite om de middelen te vinden een nieuwe kerk te bouwen. In 1868 was het dan toch zover dat de nieuwe kerk werd ingewijd. De goedkope wijze van bouwen had echter al snel gevolgen. In korte tijd werd het te gevaarlijk om in de kerk aanwezig te zijn. In 1926 werd de kerk afgebroken. Men ging toen in het Brunogebouw ter kerke. In 1927 was de huidige kerk gereed. Steeds bouwde men op dezelfde plaats aan de Westerweg. 14 ent

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 16