LKAART VAN HEILOO CIRCA 1923 Redactie Ot oolc: beUd Coll*C+ie j2 Arc t ccd us PR Bij deze Heylooer Cronyck ontvangt u als 'eindejaars- geschenk' een kopie van de 'WANDELKAART VAN HEILOO' uitgegeven circa 1923 door "Heiloo Voor- uit", de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer' van die tijd. Deze vereniging poogde bezoekers uit den vreemde te interesseren voor een verblijf in Heiloo, ervan uit- gaande dat dan ook de Heilooer middenstand daarvan de vruchten zou plukken. Wij stellen ons voor dat u zo'n van buiten komende be- zoeker van Heiloo bent en we leiden u, aan de hand van de legenda van de kaart, langs de negen plekken en gebouwen van Heiloo die in de ogen van de uitgevers het meest belangrijk en bijzonder waren (en grotendeels nog zijn). 1. Raadhuis Van 1883 - 1925 stond het raadhuis van Heiloo op de plaats waar zich nu de ABN-AMRO bank bevindt, daar- voor was het gebouw een brandweerkazerne en daar- voor woonhuis, winkel en garage van Pietersma. Aan de voorzijde van de garage was in de gevel nog lange tijd het wapen van Heiloo zichtbaar. Op de plaats van de winkel met woonhuis op de hoek van de Raadhuisweg en de Heerenweg was eeuwenlang de enige school van Heiloo gevestigd. Oorspronkelijk bestond deze school uit slechts een lokaal. In 1861 werd hij uitgebreid met een tweede lokaal, omdat een lokaal voor 130 leerlin- gen toch wel wat klein was. Naast deze uitbreiding werd naast de school ook een woning voor de onderwijzer gebouwd. Tot 1883 was op de bovenverdieping van deze woning in een ruime slaapkamer het gehele gemeente- lijke apparaat ondergebracht. In 1883 werd de nieuwe gemeenteschool, de latere Nicolaas Beetsschool, aan de Willibrordusweg in gebruik genomen. 2. Neder-Duits Hervormde Kerk en Willebrordusput De Witte Kerk, de algemeen bekende naam voor deze kerk, het beeldmerk van Heiloo, zou zijn gesticht om- streeks het jaar 715 toen de benedictijner monnik Wil- librord met elf andere katholieken vanuit Engeland naar hier kwam om het evangelie te verkondigen. Het staat echter niet vast dat Willibrord in Heiloo is geweest en het kerkje heeft gesticht. Het uit de elfde eeuw date- rende tufstenen kerkje was in die tijd de "moederkerk" voor de hele omgeving. Afb. 1. Wandelkaart Heiloo, ca. 1923 fi

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 14