Afb. 14. De Rustende Jager ca. 1920, met moderne voorgevel en nogjonge boomaanplant Gelukkig dekte de verzekering de schade van de brand. Sara van der Horst wilde de zaak daarom gelijk weer laten herbouwen, maar het was in 1915 met het oog op de Eerste Wereldoorlog mobilisatietijd geworden en de meeste bouwvakkers waren in 1915 onder de wapenen geroepen. Het heeft daarom tot 1918 geduurd voordat er weer een nieuwe herberg stond, maar helaas zonder de oorspronkelijke klokgevel. In 1915 wordt in het telefoonboek van Heiloo J. de Ro ver als bewoner van de Rustende Jager opgevoerd. Wij vroegen ons af hoe dat te rijmen viel met een afgebrande herberg. Maar het lijkt erop dat De Rover als zaakwaar- nemer heeft gefungeerd tot de brand van 1915 en tot die tijd ook in de Rustende Jager woonde. In januari 1910 was Evert van der Horst immers overleden en zijn wedu- we vestigde zich enige tijd later met haar kinderen in Alk- maar. Zij bleef echter wel eigenares van de Rustende Jager en volgens een krantenartikel van juni 1918 was zij dat op die datum nog steeds. Vrijwel direct daarna verkocht zij in 1919 de herberg aan Engel Zwart en Hillegonda Dekker uit Egmond aan Zee. Engel kwam op 4 mei 1917 vanuit Velzen naar Heiloo. Als beroep gaf hij op kastelein. Hij kocht de zaak in 1919 en was eigenaar tot 1922, dus ook maar kort. Wel heeft Engel in 1919 verbouwingen aan de nog nieuwe Rustende Jager laten uitvoeren. Zo kreeg de toneelzaal een heel ander aanzien. Het lijkt erop dat Zwart de aankoop van de Rustende Jager als een soort belegging heeft gezien. Engel Zwart zette in juni 1921 een advertentie in de Nieuwe Rotterdamsche Courant met de tekst: "Openbare verkoping in het openbaar te verkoopen, het van ouds bekende, eenigejaren geleden geheel vernieuwde, zeer gunstig aan de Kennemerstraatweg in de kom der gemeente Heiloo, staande cafe, restaurant "de Rus tende Jager De nieuw gebouwde, moderne Rustende Jager, die niets meer van had het landelijke uiterlijk van het vroegere mooie gebouw, ging hiermee een nieuwe toekomst tege- moet. Waarover meer in een volgende Heylooer Cronyck. Bronnen Oude Ansichten van Heiloo, N.J. Speur, Heiloo - 1977 Heiloo door de jaren heen, Henk Oostendorp, Heiloo - 1994 Heiloo van Noord naar Zuid, Historische Vereniging 'Oud Heiloo' - 2002 Vaders achter het behang, R A. Zwijnenberg, Heiloo - 2004 Heiloo toen het dorp nog dorp was, Jan de Gruijter en Piet Stoffers, Heiloo - 2008 Regionaal Archief Alkmaar - Beeldbank Mondelinge informatie Bob de Mon (medewerker Alkmaarsche Courant) Jan van Tiel (Historische Vereniging Oud Heiloo) 8 eat

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 10