Nu had hij geprobeerd een palinkje of een baars te verschalken. Het kwam hem nu echter duur te staan. De kantonrechter veroordeelde hem tot 4,- boete of 2 dagen hechtenis voor het rijden zonder licht, een boete van 3,- of 2 dagen hechtenis voor de ondermaatse karper en een boete van 8,- of 4 dagen hechtenis voor het vervoeren van de strikken, Plan van de arbeid In 1934 was het einde van de werkloosheid in Heiloo nog lang niet in zicht, evenmin als in de rest van Nederland. In 1935 had de regering de steun verlaagd en vanuit de socialistische gelederen kwamen hiertegen heftige protesten. In het najaar van 1935 stelden de Nederlandse socialisten een Plan van Arbeid op om de economische crisis aan te pakken. De economie moest op gang gebracht worden door het uitvoeren van grote publieke werken. Het plan was opgesteld door de economen Hein Vos en Jan Tinbergen. De andere partijen reageerden echter nauwelijks op het plan. De vijf confessionele kabinetten die tussen 1933 en 1939 onder leiding van Colijn regeerden konden zelf echter geen constructieve oplossing vinden voor de bestrijding van de crisis. Met de SDAP in de oppositie hield men tot 1936 vast aan de "gave" gulden door niet te devalueren en de bezuinigingen voort te zetten. Maar bezuinigen betekende minder werkgelegenheid, loons- verlaging, daling van de koopkracht en inkrimping van het bedrijfsleven. Afb. 7. H. Colijn De minister-president In de zomer van 1935 sprak minister-president Colijn (minister-president 1925-1926 en 1933-1939) voor de radio de volgende woorden: "Onze tijd is een ongemeen moeilijke. Het nu levend ge- slacht, dat grotendeels is opgegroeid in dagen van voorspoed en dat nu te staan komt voor nijpende zorgen en soms erger, kromt zich onder den tegenspoed en ziet vaak geen uit- komst". De huidige minister-president zou zich in gelijke bewoordingen uitgedrukt kunnen hebben. SA9 9

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 11