ORWOORD Voor u ligt de tiende uitgave van de in december 2007 gestarte reeks van de vernieuwde uitgave van de Heylooer Cronyck. Het samenstellen van de Heylooer Cronyck is een van de manieren waarop we de geschiedenis van Heiloo in artikelen vastleggen. Soms beschrijven we de geschiedenis van enkele eeuwen geleden. Daarvoor moet onderzoek worden gedaan. Bijvoorbeeld naar documenten die zich veelal in de archieven bevinden. Over de meer recente geschiedenis van Heiloo is zeer veel informatie te vinden in het Regionaal Archief Alkmaar. Dat is immers de bewaarplaats voor het archief dat ontstaat bij het bestuur van de gemeente Heiloo. Bovendien bevinden zich daar veel dagbladen, veelal gedigitaliseerd, die melding maken van de gebeurtenissen die in die tijd belangrijk genoeg werden gevonden om te publiceren. In twee artikelen van deze uitgave van de Heylooer Cronyck beschrijft Jan de Gruijter hoe in de vorige eeuw in Heiloo plannen werden gemaakt voor en uitvoering werd gegeven aan de aanleg van een fietspad tussen Heiloo en Egmond en aan de aanleg van een riolering. Deze artikelen geven inzicht in hoe de verschillende belangengroepen er uiteindelijk toe komen de verbete ringen tot stand te brengen. Verbeteringen waarvan we soms nu nog gebruik kunnen maken. Ook zien we dat door de ontwikkeling van het dorp vroeger en nu zaken soms snel achterhaald worden. Ai enkele jaren na de aanleg van het fietspad werd de Zeeweg aangelegd; voorts is de zuiveringsinstallatie aan de Kanaalweg onlangs geheel vernieuwd. jaar aan dit thema aandacht besteed, o.a. door de vele rondleidingen die door 'Oud Heiloo' zijn verzorgd in het huis Nijenburg. Er was een tijd dat er in ons land en ook in ons dorp diverse buitenplaatsen waren gelegen. Men probeerde er de drukte van het stadsleven te ontvluchten. In het nummer van deze Cronyck besteedt Wim Buwalda hier aandacht aan. Aansluitend daaraan een artikel over de 'grisailles' van Nijenburg door Ina van den Berg. Een uniek kunstwerk in Heiloo, geschilderd door een destijds bekende Amsterdamse schilder, wordt door haar besproken. In het artikel wordt de betekenis van de afbeeldingen uitgelegd en dat leert ons wat de opdrachtgevers bezighield en hoe zij zichzelf graag zagen. Een Cronyck met de nodige diversiteit. We hopen dat u er weer met plezier kennis van neemt. De redactie Het onderzoek dat gedaan moet worden om tot een artikel te komen vergt natuurlijk ook de nodige tijd. Wellicht zijn er lezers die zelf ook in het archief naar informatie zoeken. De Heylooer Cronyck kan een mogelijkheid bieden om een verslag van zo'n onderzoek te publiceren. Het jaar 2012 is in Nederland uitgeroepen tot het jaar van de Historische Buitenplaatsen. In Heiloo is er dit 2 <aPl

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 4