Redactie Het publiekelijk beschikbaar stellen van boeken in Heiloo kent een historie die verder teruggaat dan vijftig jaar. Het uitlenen van boeken was in het verleden een activiteit die onder andere door particulieren op zake lijke basis werd verricht. Heiloo kende nog tot ca. I960 particuliere uitleenbibliotheekjes die veelal werden gecombineerd met sigarenzaakjes. Voorbeelden daar van zijn de boekenuitleenzaakjes van de fam. Poelsma aan de Kerkelaan en de fam. V.d. Berg aan de Van der Veldenstraat 8 (nog tot 2006). In de dertiger jaren van de vorige eeuw nam de Vereniging tot het Nut van het Algemeen het initiatief tot de start van een bibliotheek in Heiloo, Daarvan getuigt het volgende krantenbericht (Alkmaarsche Courant, 4 sept. 1930). Woensdagmiddag 3 uur werd de bibliotheek van het Departement Heiloo van de Vereniging tot het Nut van het Algemeen, ondergebracht in het oude Raadhuis, geopend. Er zijn 1060 boeken in de bibliotheek en voor 2 cent per boek kan men zijn kennis verrijken of lust tot lezen bevre digen. Ook zijn er een 60-tal kinderboeken. De biblio theek is elke Woensdag van 3-4 uur geopend. Het bestuur en speciaal de ijverige secretaris de heer D.J. Ruiter en de bibliothecaris de heer Kluft doen alles om de bibliotheek in stand te houden. Nadat de 'Nutsbibliotheek' met 1300 titels enige tijd overging naar de Rustende Jager werd de boekenuitleen overgenomen door de Bibliotheek Alkmaar en werd het 'steunpunt Heiloo' ondergebracht in een ongezellig vertrek op de bovenverdieping van de Oude Herberg. Toen het Dorpshuis in gebruik kwam werd aldaar de uitleenpost gevestigd. Vanaf I960 werden initiatieven ontplooit om een zelf standige openbare bibliotheek op te richten. Een voorbe reidend comité, een bont gezelschap van vertegenwoor digers van politieke partijen en kerkgenootschappen in Heiloo, boog zich in begin 1961 over het plan. Voor de bestaande katholieke bibliotheek, ondergebracht in de r.k.-kleuterschool (nu uitvaartcentrum) was er niet genoeg (subsidie)geld, reden waarom uiteindelijk ook de r.k.-kerkvertegenwoordigers deelnamen aan de besprekingen. De bisschop van Haarlem stemde in met de deelname aan de oprichting, mits er een beperking zou komen voor het uitlenen van bepaalde boeken aan katholieke lezers. In februari 1962 werd het bestuur gevormd. Toen moest er nog worden gezocht naar een geschikte ruimte voor de leeszaal. Het oog viel op het 'Witte huis' (voorheen en nu weer meer bekend als het 'Rode huis') aan de Kennemerstraatweg tegenover het gemeentehuis. Dat diende nog te worden verbouwd (op gemeentelijke kosten), mede omdat ook de Muziekschool daar haar onderkomen had. Afb. Het 'Witte huis', Kennemerstraatweg 382. Voorheen cn nu wederom) rood geschilderd en bekend staand al het 'Rode huis'. Gebouwd ca. 1850 als (burgemeesters) woning voor de fam. Fontein Verschuir. Later behalve als burgemeesterswoning bekend als het woonhuis van de wethouder-gemeenteontvanger Maas Geesteranus ca. 1925). Nu kantoorpand. Op 12 oktober 1962 werd de bibliotheek door burge meester Pesman geopend. Aan het einde van dat jaar waren er zo'n 700 leden. In het 'Jubileummagazine' (2012) wordt de geschie denis van de vijftigjarige Bibliotheek Heiloo uitvoerig beschreven. 24

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 26