Alkmaar van belanghebbenden per jaar vijf gulden (fl 5,-) vroeg voor het gebruik van de tank. Die prijs zal voor Heiloo hoger zijn. Daarom zullen veel mensen zich niet aanmelden. De heer Keesman, raadslid, vond dat dit niet het enige punt moest zijn dat de aandacht vroeg. Het voornaamste was het aanleggen van een goede ri olering. Men behoorde voorwaarden te scheppen om Heiloo bewoonbaar te maken. De heer Koomen wees in dit verband nog op Heemstede. Daar kostte de verwijde ring van de beer niets. Daar waren wagens beschikbaar die de beer weghaalden en naar de tuinderijen brachten. Er had al eens een commissie bestaan die de kwestie van het wel of niet aanleggen van riolering had onderzocht. Die commissie was daartoe naar verschillende plaatsen geweest, o.a ook naar Bergen, waar zij bemerkte dat er alleen riolering bestond voor de afvoer van het hemel water. Het enthousiasme van de commissie was toen aanmerkelijk bekoeld. Men zou in Heiloo slechts afwatering kunnen laten plaatsvinden naar het Noord- Hollands Kanaal of naar de Hoevervaart en dat zou ettelijke duizenden guldens kosten. En bij abnormale waterstanden stond men machteloos tegenover de daardoor veroorzaakte narig heid. Er konden best wel hoogst onaangename toestan den ontstaan, maar om daar nu riolering voor aan te laten leggen was iets dat goed overdacht moest worden. Als het voorjaar aanbrak zou het leed van de hoge water standen alweer voorbij zijn. De heer Keesman stelde dat de toestand in Heiloo ernstig was door het totale gemis aan riolering. De manier waarop het weghalen van de fecaliën gebeurde was niet juist. Hij had respect voor het initiatief van de heer Stofberg, een bloemenkweker aan de Holleweg, die zich met het weghalen belast had, maar hij vond toch dat het anders moest. Nadat eerder in 1931 het Witte Kruis al tevergeefs had verzocht een riolering aan te leggen, verzocht zij in februari 1933 een ophaaldienst voor fecaliën in te stel len. Burgemeester en wethouders adviseerden ook in dit geval tot een afwijzende beschikking. Zij vond dat daar in door particuliere ophalers al voldoende werd voor zien. (Dat waren meestal tuinders zoals de heer Stofberg van de Holleweg). De heer Greeuw vreesde dat B en W te licht dachten over het ophalen door particulieren. De praktijk leerde dat het helemaal niet zo soepel verliep. Hij zou graag zien dat er een onderzoek werd ingesteld naar de prijs van een installatie voor het legen van de putten. Burgemeester Van Foreest merkte op dat de commissie tot onderzoek naar de wenselijkheid van riolering al eerder had geconcludeerd dat de kwestie van de fecaliën- afvoer eigenlijk buiten de riolering stond. Hij geloofde dat in Heiloo de zaak nog vrij goed marcheerde en hij achtte de ophaaldienst niet noodzakelijk. Het plan werd door de gemeenteraad verworpen met zes tegen vijf stemmen. Maar langzamerhand veranderden de bestuurders toch van mening. De werkverschaffing in de crisisjaren dertig van de vorige eeuw gaf het project echter een duw in de juiste richting. De gemeentelijke overheid diende voor de vele werklozen in de gemeente werkobjecten te creëren. Bovendien verstrekte het Rijk subsidie op de in werkverschaffing tot stand gekomen projecten. Het gemeente bestuur rook haar kans. In december 1935 verleende de raad van Heiloo B en W een krediet van f 1500,- om de mogelijkheid van het aanleggen van riolering te onderzoeken. Dat onderzoek was snel klaar want in mei 1936 besloot de Raad riole ring aan te laten leggen in de gemeente. Het werk zou in het kader van de werkverschaffing worden uitgevoerd. Afb. 4: Aanleg riolering Holleweg nabij de begraafplaats Nu de gemeente Heiloo van riolering zou worden voor zien werd de vraag gesteld hoe die riolering in de Rijks straatweg zou komen te liggen. Zou er nu rekening worden gehouden met een eventuele verbreding van deze weg of zou er voor de bewoners aan die weg geen gelegenheid zijn om van de riolering te profiteren? Er zouden behalve een behoorlijk brede rijweg ook nog aan beide zijden fietspaden en verhoogde voetpaden worden aangelegd. Juist in verband met de rioleringswerken zou So® 19

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 21