SAILLES VAN HET HUIS NIJENBURG Ina van den Berg Maria Van Egmond van de Nijenburg Het Huis Nijenburg heeft zijn bestaan te danken aan de familie Van Egmond van de Nijenburg. Grootvader Jan gaf zijn zoon Gerard opdracht tot het uitbouwen van een reeds bestaande "Groote Woninge" in Heiloo tot een buitenplaats van aristocratische allure. Bouwheer Gerard, getrouwd met Machteld van Foreest, heeft van zijn schepping echter maar een paar jaar plezier gehad. Hij overleed in 1712, twee jaar na voltooiing van de bouw. Machteld was een telg uit een van oorsprong Duits oud, adellijk geslacht en was zeer vermogend. Zij over leed negen jaar na haar man Gerard. Zij kregen zeven kinderen van wie er slechts vier hun ouders overleef den. Twee zonen overleden kinderloos en ook een ongehuwde dochter stierf al spoedig. Het gezamenlijk vermogen van Machteld en Gerard was zeer groot en viel toe aan de enig overgebleven jongste dochter Maria. Zij werd in die tijd 'de rijkste vrouw van Noord-Holland' genoemd. Maria van Egmond van de Nijenburg (1684-1742) trouwde pas op 45-jarige leeftijd met haar twaalf jaar jongere neef Dirk van Egmond van de Nijenburg. Haar aandacht richtte zich al spoedig op het uitbreiden en verfraaien van de buitenplaats. Kort na de dood van haar vader had zij aan de achterzijde al een forse aanbouw laten aanbrengen, nu begon zij met een reeks verfraai ingen van het interieur. De familie woonde permanent in de Alkmaarse stadswoning, het Hof van Sonoy, zoals deze ook nu nog genoemd wordt, maar Nijenburg had Maria's voorkeur. Ze was er graag. De herinrichting van het huis betrof de bovenverdieping, de bel-etage. Hier lagen de pronkkamers, de blauwe kamer, de goudleerskamer, de rode en de kleinere groene kamer. Op de begane grond was de inrichting huiselijker en intiemer, meer afgestemd op de behoef tes van Maria en haar personeel, maar de kamers op de bel-etage hadden een representatieve functie en waren overdadig ingericht. Het goudleerbehang in de gele kamer en de vele kostbare stoffen overal lieten zien hoe rijk gedecoreerd het huis was. De Blauwe Kamer In 1730, kort na haar huwelijk, gaf Maria opdracht voor het inrichten van de 'blauwe kamer', de voorkamer links Afb. 1: Achtergevel Nijenburg met bovenin het wapen van Afb. 2: De blauwe kamer Maria van Egmond van de Nijenburg 11

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 13