Afb.6: Nijenburgfebruari 2012 Van Egmond van de Nijenburg, zocht een zomers al ternatief voor hun stadswoning gelegen aan de stin kende Nieuwesloot te Alkmaar. Het huis, door erfenis in handen gekomen van de familie Van Foreest, was menigmaal het decor van feestelijkheden en de beoefe ning van muziek en literatuur. De literaire 'Heilooër kring', met Nicolaas Beets als middelpunt, vertoefde vaak op Nijenburg. Bij het huis werden in de achttiende eeuw een parkland schap en tuinen aangelegd in de klassieke Frans-Italiaanse stijl. Daarvan resteren nog enige zichtassen, onder andere de Ronde O-laan (Westerlaan). In het begin van de negen tiende eeuw werd dat grondig veranderd: de Engelse tuin aanleg werd toegepast. Klassieke beeldhouwwerken op het huis en in de vijver werden gesloopt. Men vond ze (toen) "te pompeus". In 1830 werd de beeldengroep die in de vijver stond met touwen door paarden omgetrokken. In het park werden slingerpaden en follies, zoals een 'comedie' (openluchttheater) en een 'batterij' (imitatieloopgraaf), aangelegd. In de loop der tijd werden agrarische activiteiten steeds belangrijker om het huis en de bewoning daarvan te kunnen financieren. Nijenburg werd een landgoed. Agrarische activiteiten waren onder meer het telen van asperges, het houden van pluimvee en het produceren van fruit. Het grondbezit werd uitgebreid tot een omvang van meer dan 500 hectare. Daarvan was 150 hectare bosgrond. Hetgeen nuttig was voor houtverkoop. Aan het einde van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw namen de liquide middelen echter snel af. Door toepassing van het vernieuwde erfrecht werd ook het grondbezit versplinterd. Resultaat daarvan was dat de eigenaren van Nijenburg niet meer in het onder houd konden voorzien. De nazaten van de bewoners van Nijenburg en de inwo ners van Heiloo kunnen zich gelukkig prijzen dat dank zij de inspanningen van Natuurmonumenten en Vereni ging Hendrick de Keyser in Heiloo in een fraaie groene omgeving nog steeds een van de prachtige Nederlandse buitenhuizen te bewonderen is. Bronnen - Heiloo door de jaren heen, H. Oostendorp, 1994 - Beelden van de buitenplaats, elitevorming en notabelen cultuur in de negentiende eeuw, R. van der Faarse en Y. Kuiper, 2005 - Groen van toen, brochure Open Monumentendag 2012 - Buitenplaatsen, heden en verleden van de mooiste histo rische zomerverblijven in Nederland, Elsevier, 2012 10 <i

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 12