- Het landgoed Ter Coulster heeft een lange geschiedenis. In het begin van de veertiende eeuw was op het landgoed reeds een huis of burcht van de familie Van de Coulster aanwezig. In de zestiende eeuw is het huis door de Gelderse Friezen vernield en daarna herbouwd. Belang rijke eigenaren waren in de zeventiende eeuw de heren Van Cats, 'Heren' van Heiloo. Zij bewoonden het huis overigens niet of nauwelijks (maar werden na overlijden wel bijgezet in het familiegraf in de Witte Kerk). Door vererving ging het eigendom door vele handen. Het resultaat daarvan was dat het huis in de periode 1788 - 1791 werd gesloopt. Sloopmateriaal werd verkocht en gebruikt voor bouwwerken in Alkmaar. In het begin van de negentiende eeuw werd het landgoed eigendom van de Alkmaarse burgemeester Gijsbert Fontein Verschuir. Hij liet aan de restanten van het huis op het landgoed een eenvoudiger landhuis bouwen en later verbouwen. In het midden van de negentiende eeuw werd dit landhuis gesloopt. Daarna is aan het einde van de negentiende eeuw op het landgoed de huidige theekoepel neergezet. Ook bevinden zich op het landgoed nog twee boerderijen. Boerderij Betsy's Hof is fraai gerestaureerd en in gebruik als woning. Het huis Ypestein (of IJpenstein) is in het midden van de zestiende eeuw gebouwd en verbouwd door de koop lieden- en burgemeestersfamilie Bardes uit Amsterdam. Als gevolg van vererving en verkoop bleek in de achttiende eeuw dat men niet meer voldoende in het onderhoud kon voorzien. In 1749 is het huis gesloopt. De ruïnes waren tot 1927 nog zichtbaar. In dat jaar werd het terrein van Ypestein aangekocht om er de Sint Willibrordusstichting te vestigen. Het huis Nijenburg is tussen 1705 en 1710 gebouwd. Veel van wat eerder in dit artikel is geschreven is direct van toepassing op het huis en het landgoed Nijenburg. Een in welstand opgeklommen burgemeestersfamilie, WU Afb. 5: Ypenstein in volle glorie 9

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 11