KLOOSTER DE GESCHIEDENIS VAN BLINKEN Redactie Afb. 1: Locatie van "'t Clooster van regulieren" tussen het huis 'Kranenbroek'en het buurtschap 'Varnebroek'. Detail van een kaart van Zoutman, 1642, gebaseerd op metingen van 1574 (3jaar na de afbraak van het klooster). De Alkmaarse randweg loopt nu ongeveer over het grondgebied van het klooster. Rechtsonder het klooster de weg die thans 'Regulierslaan heet. Rechtsboven het klooster de inmiddels verdwenen 'Kalkovensweg'. Tussen Alkmaar en Heiloo heeft in de parochie Heiloo, naast het kasteel Cranenbroek ('Kranenbroek'), tussen 1420 en 1570, een aanzienlijk klooster gestaan. Het stond ongeveer in het verlengde van de latere Regulier slaan, aan de westzijde. Het werd gesticht als het St. Willibrordusconvent, maar al snel werd het "In den Blencken" genoemd. Het woord blencken betekende blinken of schitteren. Oude duintoppen werden ook wel blinkers genoemd. Wellicht was het klooster op zo'n oude duintop, een ver hoging in het landschap, gebouwd. Van convent tot klooster Het convent werd aanvankelijk bewoond door evange lisch levende mannen die geen kloostergeloften hadden afgelegd maar leefden volgens de zogenaamde 'derde regel van Franciscus van Assysie'. Deze gelovigen bleven nog 'in de wereld' en wilden nog niet tot een volledig kloosterleven overgaan. Daarom was de belofte bij toe treding niet meer dan een belofte om een goed christe lijk leven te zullen leiden. De heilige Willibrordus werd tot schutsheilige van het convent aangenomen. In 1439 is het convent een klooster geworden. De stich ting daarvan is te danken aan een zekere pater Willem Bruijn en zijn ouders. De bisschop van Utrecht bracht toentertijd de gemeenschap onder bij de orde van St. Augustinus en verhief het St. Willibrordusconvent formeel tot klooster terwijl hun kapel tot kerk werd gewijd. De bewoners van het klooster die nu monniken waren geworden ruilden de regel van St. Franciscus in voor de regel van de Regulieren Kanunniken van St. Augustinus. Daarmee werden zij echte kloosterlingen, geen monni ken meer maar kanunniken, dus priesters. Vanaf toen ^<9 3 aHHgw.

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 5