WOORD Religie en daarmee verwante onderwerpen maken een belangrijk onderdeel uit van de beschrijving van de geschiedenis van Heiloo. In eerder verschenen uitgaven van de Heylooer Cronyck werd al aandacht besteed aan Sint Willibrord en aan het bedevaartsoord Onze Lieve Vrouw ter Nood. In deze Cronyck is het hoofdartikel gewijd aan het klooster 'De Blinken' dat rond 1500 heeft gestaan aan de noordzijde van Heiloo. Het klooster is niet onbelangrijk geweest. In de periode rond 1500 vonden dan ook enkele belangrijke religieuze activiteiten in ons dorp plaats. Nu worden we nog aan het klooster herinnerd door enkele straatnamen. Zoals hierboven vermeld werd eerder aandacht besteed aan Sint Willibrord. Dat was in de uitgave van jaargang 4 nr. 2 in december 2010. In dat artikel werd het idee dat Willibrord rond 700 werkelijk in Heiloo gepredikt heeft ter discussie gesteld. Die discussie vindt nu inderdaad plaats. Het artikel 'Nogmaals Willibrord' is daarvan een weergave. De interessante vondsten in Zuiderloo dragen nieuwe feiten aan, die het juist weer aannemelijk maken dat Heiloo toch al rond 700 een nederzetting is geweest met een aanzienlijke bewoning. Het artikel van Wim Buwalda 'Afgegraven houtwal verborg vroegmiddeleeuwse boerderij' sluit hier mooi bij aan. Het afgraven van een houtwal in Zuiderloo heeft onze vereni ging 'Oud Heiloo' in beweging gezet. Naar nu blijkt lig gen de houtwallen op cultuurhistorisch interessante plaatsen. In dit verband willen we opmerken dat in mei 2011 de gemeenteraad van Heiloo de 'Nota Cultuurhis torie' heeft aangenomen. In deze nota is vastgelegd hoe de bijzondere identiteit van Heiloo met betrekking tot de cultuurhistorie kan worden behouden. Deze hangt, zo wordt in de nota beschreven, nauw samen met de ontstaansgeschiedenis van het dorp op de langgerekte strandwal met daarop een wegenpatroon van lange linten. Tussen de twee Wereldoorlogen zijn deze linten, zoals bijvoorbeeld de Westerweg en Heerenweg, bebouwd. Loodrecht op deze linten staat de verkaveling met de perceelscheidingen in de vorm van houtwallen en heggen. Juist in de Nota Cultuurhistorie wordt vast gesteld dat nieuwe plannen hierbij moeten aansluiten, zodat de inwoners van Heiloo nog kunnen genieten van de ontwikkelingen die Heiloo heeft doorgemaakt. Een instrument dat kan dienen om te handhaven wat eigen is aan Heiloo en daarmee aan het dorpse karakter is de Cultuurhistorische Waardenkaart. Een dergelijke kaart vermeldt alle cultuurhistorische waarden in Heiloo. Daar bij denken we aan de in Heiloo aangewezen monumen ten en karakteristieke panden, maar ook aan de waarde volle landschapselementen. Deze Cultuurhistorische waardenkaart - eenmaal gedigi taliseerd en openbaar gemaakt - kan bijdragen aan de be wustwording van waardevolle cultuurhistorie in Heiloo. Plannenmakers (ontwikkelaars of gemeente) kunnen dan met deze waarden rekening houden en zorgen dat de identiteit behouden blijft. Onze vereniging 'Oud Heiloo' en ook Baduhenna' hebben aangegeven bij het samen stellen van de Cultuurhistorische Waardenkaart te willen participeren, hetgeen inmiddels plaatsvindt. In deze Cronyck ook een artikel van Thera Coppens waarin de link wordt gelegd tussen de schilderijen in het huis Nijenburg en de verwikkelingen van enkele leden van de familie van Foreest, de familie die in onze regio zo'n belangrijke rol speelde. Ten slotte treft u weer de gebruikelijke rubriek 'Zo was 't, Zo is 't nu in Heiloo' aan met ook nog een blik in de toe komst. In het colofon van deze Cronyck treft u de samenstelling van de redactie aan. Het is verheugend dat in vergelijking met het vorig nummer de redactie ook nu weer is uitge breid met twee nieuwe leden: Mary Sanstra-Veenis en Jan de Gruijter. We hopen dat zij met plezier hun bijdragen aan de samenstelling van de Cronyck zullen leveren. Indien u ook een bijdrage in de Heylooer Cronyck wilt plaatsen, laat het ons weten. De redactie is graag bereid daarover met u van gedachten te wisselen. Zo geldt ook dat de redactie openstaat voor reacties op de inhoud van deze Cronyck. Redactie 2

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 4