EENTE STOOT DE HUTKOFFER AF WM fcfv Vd SS?- Wêêêê Redactie Het is waarschijnlijk het oudste huisje van Heiloo, de Hutkoffer, dat zo'n beetje ingeklemd ligt tussen de grote parkeerplaats van 't Loo en de (oude) Heerenweg, naast een eeuwenoude boom. De naam hutkoffer is "bedacht" door Jan Schut. Hij zocht in de vijftiger jaren woon ruimte en kreeg door de gemeente dit huisje aangewe zen. Zijn reactie was: "Noem je dit een huis, dit lijkt wel een hutkoffer". Het huisje dat toen 'De Hutkoffer' werd genoemd was sinds 1958 een 'onbewoonbaar verklaarde woning'. Het lag dan ook voor de hand dat het in de eerste vroege plannen voor een nieuw winkelcentrum bij de Witte Kerk op de nominatie stond gesloopt te worden. Dat is niet gebeurd. De gemeente Heiloo kocht het huisje in 1959 aan en heeft het in 1962 laten restaureren. Doorslaggevend was dat het pand 'monumentale waar de' had, mede omdat het gebouwd was om en nabij 1675. Ook bij de aanleg van de parkeerplaats van 't Loo tussen 1976 en 1979 is de Hutkoffer ontzien, maar het is wel een charmant "Fremdkörper" in het gemoderni seerde winkelcentrum van Heiloo. De hutkoffer was een eenvoudige 17e-eeuwse boeren- of visserswoning van 40 m2 met een houtskeletbouw- constructie opgevuld met gemetselde baksteen. De kleine zolderverdieping heeft gediend als opbergruimte en hooi- of turfzolder. Onderzoek heeft bewezen dat het als onvervangbaar en historisch zeer waardevol dient te worden aangemerkt, waardoor het ook de status heeft van rijksmonument. Oorspronkelijk was het huisje ge heel van hout behalve de bakstenen schoorsteenwand. Zelfs de dakgoten en regenwaterafvoeren waren en zijn nog in hout uitgevoerd. De eenvoudige gebintconstruc tie was al in de middeleeuwen in deze streken zeer ge bruikelijk. Het huisje heeft slechts twee vertrekken, de woonkamer en daarachter een zeer kleine ruimte met gootsteen. In een houten aanbouwtje is later een toilet aangebracht. Tussen voor- en achtervertrek staat de nog oorspronkelijke schoorsteenwand. Deze is bekleed met achttiende-eeuwse blauw-paarse medaillontegels. De voorgevel en één zijgevel zijn in later tijd vervangen door K Afb. De Hutkoffer, mei 2012 D-steens muurtjes. De Hutkoffer is van een driebeukig huistype waarbij in de lage zijbeuk de bedsteden werden gebouwd. Geen gerieflijke slaapplaatsen, want de buiten wand is tevens de binnenwand in de bedsteden. Deze bedsteewand is nog aanwezig. Monumentenzorg om schreef het pand in 1962 als volgt: "De constructie van dit pand, houtskeletbouw in zo summiere vorm is voor ons land uniek". In 1967 werd het daarom op de lijst van rijksmonumenten geplaatst. Dat wil zeggen dat het als onvervangbaar cultureel erfgoed moet worden beschouwd. In oorlog hebben zich daar nog Heilooër mannen verstopt. De Hutkoffer is in gebruik als antiek handel. De gemeenteraad heeft in 2005 besloten alle monumenten in eigendom af te stoten. In mei 2012 werd het "idyllische pand" te koop aangeboden, onder de voor waarde dat de koper het pand restaureert (er is veel achter stallig onderhoud). De verwachting is dat er een koper is gevonden die het pand een passende bestemming geeft. 20 <z&> L S?

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 22