Onverschrokken verzetsman in heiloo ruim twee eeuwen vallen tussen ons weg. Kleding en gebruiken mogen veranderd zijn, als het gaat om oer menselij ke begrippen als liefde en dood zijn we allemaal gelijk en kunnen we veel van elkaar leren. Over de auteur Hiera Coppens Bovenstaande historie is, onder dank, met toestemming van Thera Coppens overgenomen van een eerdere publicatie. Thera Coppens werd op 19 mei 1947 in Amsterdam gebo ren. Zij volgde daar een journalistieke praktijkopleiding bij de Geïllustreerde Pers en specialiseerde zich in artikelen over geschiedenis en kunst. Ze debuteerde met gedichten in De Gids en korte TV-spelen voor de AVRO. Ze woont sinds 1983 in Baarn met haar man Wim Hazeu. Ze heeft een omvangrijk oeuvre gepubliceerd, vooral boeken over figuren uit de vaderlandse geschiedenis, zoals: 'Sophie in Weimar, een prinses van Oranje in Duitsland', 'Dage raad van Oranje-Nassau', een bundeling van drie eerder verschenen boeken: 'De vrouwen van Willem van Oranje', 'Maurits, de zoon van de Zwijger'en 'Frederik Hendrik en Amalia van Solms'. Daarnaast houdt zij lezingen, verzorgt historische excursies en schrijft kinderboeken en kinderpoëzie. Voor wie het boek "Heiloo, een dorp in oorlogs tijd" leest wordt begrijpelijk waarom ons dorp een 'Matthijs Zonderhuisweg' kent. Ook in Heiloo waren er tijdens de Tweede Wereld oorlog inwoners die zich niet konden neerleggen bij de onderdrukking door de Duitse bezetters. Matthijs Zonderhuis was er zo een. Zonderhuis was zeer actief in het onderbrengen en verzorgen van onderduikers. Hij redigeerde het Heilooër blad "De Onderduiker". Ook was hij een gerespecteerd lid van de 'Knokploeg Alkmaar-Heiloo', die in en buiten de regio verschil lende gevaarlijke overvallen pleegde. In zijn weer zin tegen de Duitsers nam hij niet altijd de nodige voorzichtigheid in acht. Dat leidde tot zijn dood op 1 september 1944. In het bijzijn van gezinsleden werd de 36-jarige verzetsheld in zijn eigen huis aan de Stationsweg door SD-agenten overvallen en doodgeschoten. In "Heiloo, een dorp in oorlogstijd" wordt deze gebeurtenis uitvoeriger beschreven naast vele andere dramatische en minder dramatische gebeurtenissen uit de oorlogstijd in ons dorp. Het boek is verkrijg baar bij de boekhandels in Heiloo. Afib. Detail van het vervalstej persoonsbewijs van Matthijs Zonderhuis 17

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 19