Afb. 4: Archeologen bezig met sporenonderzoek vroegmid deleeuwse boerderij. duidelijke sporen gevonden van een boerderij van het 'Katwijktype' van ongeveer 700 na Christus (Merovin- gische periode). Het betreft een langgerekte boerderij (24 m lang, 5 m breed) in oost-westrichting met ingan gen aan weerszijden van de brede kant, een zogenaamd woonstalhuis. De boerderij had een voorhuisgedeelte, een woonkeuken en aansluitend veestallen met boxen. Alles onder een dak. De veestallen hadden naast het bergen van het vee, zo'n twintig kleine middeleeuwse koetjes, vooral ook de functie om op een centrale plaats de geproduceerde mest op te vangen. De zandgronden van de strandwal waarop Heiloo ligt waren immers niet erg vruchtbaar. De boerderijen hadden een (eiken) houtskeletbouw bedekt met riet en waren voorzien van plaggenvloeren. Het aantreffen van deze boerderij vult voor de archeologen het gat op in het lint van vroeg middeleeuwse bebouwing dat van Katwijk via Uitgeest tot op Texel loopt. In de nabijheid zijn sporen aangetrof fen van nog meer boerderijen, er is dus sprake van een belangrijke nederzetting. Het is de eerste Merovingische boerderijplattegrond in Noord-Kennemerland en Heiloo en dan ook nog compleet. Houtresten zijn niet bewaard gebleven, wel zijn de bijna altijd vierkante paalgaten dui delijk te herkennen. Niet uitgesloten is dat dit onderdeel van het Zuider- loogebied een (kleine) woonkern vormde in Zuid-Heiloo (Oesdom?). Op het onderzochte terrein zijn ook mate rialen uit de Romeinse tijd en scherven van een middeleeuwse kogelpot gevonden. Het onderzoek met betrekking tot de boerderij en wat in de nabijheid nog wordt aangetroffen moet nog worden voltooid. In een later stadium zal daarover worden gepubliceerd. Een uitkomst is duidelijk wel dat de verdwenen houtwal op zijn vroegst kan worden gedateerd na het Merovin- gisch tijdperk (na de achtste eeuw). De na die tijd opge worpen houtwal heeft ervoor gezorgd dat de gevonden sporen van de boerderij, soms maar enkele centimeters diep, geconserveerd zijn gebleven. Overleg met het gemeentebestuur De afgraving van de houtwal vormde de aanleiding tot een intensivering van het overleg van Oud Heiloo met het gemeentebestuur over zaken betreffende de zorg voor behoud van erfgoed. De gemeente zal ervoor zorgen dat van de nog weinig overgebleven historische landschapselementen in het Zuiderloogebied het nog bestaande deel van de houtwal grenzend aan het bosje aan de Spanjaardslaan en de elzenhaag worden ingepast in de bebouwing. Afgesproken is voorts dat de Historische Vereniging Oud Heiloo en de stichting Baduhenna in het stadium dat (bestemmings)plannen worden ontwikkeld betrokken zullen worden bij de ideevorming. Het bestuur van Oud Heiloo blijft zich inzetten voor een van de doelen van de vereniging te weten "op te komen voor de bescherming en het in stand houden van historische monumenten in Heiloo, alsmede voor een historisch-stedenbouwkundig verantwoorde ruim telijke ontwikkeling van hun omgeving". 14 eo<:

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 16