Afb. 3: Tekening van de constructie van een vroegmiddeleeuwse boerderij van het Katwijkttype, afgebeeld met toestemming van M. Dijkstra (projectleider van het archeologisch onderzoek). Behalve verhoogde wallen worden in het gebied ook perceelafscheidingen met elzenhagen aangetroffen. De bedoeling is dat deze hagen (geheel?) bespaard blijven. Een deel van de houtwal die in oost-westrichting tussen de Spanjaardslaan en de Hoogeweg liep, het deel dat grenst aan het ter plekke gelegen bosperceeltje, blijft in de huidige plannen gehandhaafd en is door medewer kers van de gemeente als zodanig gemarkeerd. Ook het bosperceel is als blijvend aangemerkt. Een nog resterend stuk van de wal van ongeveer vijftien meter wordt helaas afgegraven nadat eerst in de zomervakantie van 2012 archeologisch onderzoek wordt gedaan door studenten die in opleiding zijn. De bouwplannen Het Zuiderloogebied heeft een woonbestemming. Op het deel van het Zuiderloogebied waarover het hier gaat zijn 39 huurwoningen gepland. De woningen worden ontwikkeld door Kennemer Wonen. Verwacht wordt dat in juni 2012, nadat het in de mand mei op deze plaats verrichte archeologisch onderzoek is afgerond, het terrein voor deze huurwoningen bouwrijp is. Het gebied wordt ongeveer een meter opgehoogd vanwege de grondwaterstand. Over de ontsluiting van het woon- wijkje wordt nog nagedacht. De 'filosofie' van de gemeente en de woningcorporatie is dat behoud van het dorpse karakter wordt nagestreefd: "In Zuiderloo is de balans gevonden tussen wonen, natuur, landschap en bereikbaarheid." De oude houtwallen passen daar blijk baar maar zeer ten dele in. Geluk bij een ongeluk In mei 2012 is op de plaats van de verdwenen houtwal archeologisch onderzoek uitgevoerd. Omdat de houtwal was geruimd, was archeologisch onderzoek op die plaats nu mogelijk. Het onderzoek heeft opmerkelijke resulta ten opgeleverd. Er zijn nauwelijks 40 cm onder het huidige maaiveld !>d<9 13

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 15