afgegraven houtwal verborg ^VROEGMIDDELEEUWSE BOERDERIJ Wim Buwalda ■MB «SIS1É8 In april 2012 werd geconstateerd dat in het Zuider- loogebied tussen de Spanjaardslaan en de Hoogeweg het grootste deel van een oude houtwal in opdracht van de gemeente was verwijderd. Archeologisch onderzoek in het verlengde van deze houtwal in oostelijke richting had aangetoond dat de wal mogelijk stamde uit de tijd van de prehistorie. De Historische Vereniging Oud Heiloo kwam tegen deze vernieling in het geweer. Immers men was er enkele malen over geïnformeerd dat de wal, eerder (in 2004) bestempeld als 'historisch waardevol', zou worden ingepast in het bestemmingsplan dat gericht was op het bouwen van woningen ter plaatse. Naar later bleek was het ruimen van de houtwal reeds opgenomen in een door de gemeenteraad vastgesteld bestemmingsplan (2007-2008). De communicatie bin nen het gemeentehuis en ook het overleg daarover naar buiten toe is op dit punt zeer ongelukkig geweest. Kort om, de eeuwenoude houtwal is er niet meer, zij het dat een gedeelte bespaard blijft. Maar er is een geluk bij een ongeluk. Dat is gebleken bij een door professionals uitgevoerd archeologisch onder zoek in de afgelopen maand mei. De houtwallen bij de Spanjaardslaan Het deel van het Zuiderloogebied dat aan de orde is in dit artikel was tijdenlang karakteristiek voor het agrarische Heiloo, nog tot de jaren zestig van de twintigste eeuw. De kleine tuinbouw, o.a. aardbeienteelt die werd be dreven op de zandgronden van de strandwal waarop Heiloo ligt, werd als hoofdberoep maar ook vaak als bijverdienste uitgeoefend. De groenteveiling bij het station zorgde tot 1962 ook voor de nodige reuring. Houtwallen, verhogingen van soms wel twee meter hoog, beplant met bomen en struikgewas, meestal elzenhagen, vormden perceelafscheidingen. Ze waren goede windvangers en hadden ook de functie stuifzand te weren. De wallen met greppels ervoor, die het overtol lige water opvingen, werden opgehoogd met tuinafval. Afb. 1: Het restant van de houtwal op de voorgrond laat zien dat in het verlengde daarvan de houtwal is afgegraven. Afb. 2: Het nog resterende deel van de houtwal dat bewaard blijft 12 ©n<!

Heylooer Cronyck | 2012 | | pagina 14