De grenspaal op de Kennemerstraatweg op de grens met Limmen. Deze grenspaal staat ter hoogte van het voormalige Kwartje Koffie aan de oostzijde van de weg. Na de gemeentelijke herindeling met de gemeente Limmen op 1 januari 2002 is deze grenspaal eigendom geworden van de gemeente Castricum. Deze grenspaal is sinds 12 april 1994 een beschermd provinciaal monument. Zowel de gemeente Castricum als de gemeente Heiloo namen de verantwoordelijkheid voor het onderhoud dat moet worden gepleegd. Zij hebben dit recentelijk ook gedaan toen deze paal in 2008 werd gerestaureerd. Het betreft hier een paal met een rijke Lodewijk XV-versie- ring (rococostijl). De grenspaal op de Vennewatersweg op de grens met Egmond-Binnen. In de 18e eeuw liet de heer der Egmonden eenzijdig di verse palen plaatsen, waaronder deze grenspaal. De paal is nu eigendom van de gemeente Bergen. Het betreft een 2,5 meter hoge grenspaal van Naamse steen. Rechts daarop vind men het gekeperde wapen van het baljuwschap der beide Egmonden. Het andere is van de Heer der drie Egmonden en Rinnegom, jonkheer Hercules van Foreest (1738-1793). De grenspaal op de Hoogeweg op de grens met Limmen. Deze paal staat op gelijke hoogte met de grenspaal op de Kennemerstraatweg en de vroegere paal aan de Oosterzijweg. Het betreft een achthoekig hardstenen hulppaaltje waarop aan de Limmense zijde de hoofd letter L en aan de andere kant de H van Heiloo staat. De grenspaal op de hoek Kennemerstraatweg - Heilooër Dijk De ronde grenspaal op de hoek Kennemerstraatweg - Heilooër Dijk is in verband met de grenscorrectie van 1 oktober 1972 eerst verplaatst naar de hoek Kennemer straatweg - Heilooër Tolweg op de grond van perceel nummer 134 op de Kennemerstraatweg. Vervolgens is deze in 1998, alweer na een grenscorrectie, verplaatst naar de Boekelermeerweg ter hoogte van nummer 20. In verband met de aanleg van het industrieterrein De Boekelermeer is de paal daar weer weggehaald en ligt nu in depot bij de gemeente Alkmaar. Onlangs is besloten dat hij daar nog zeker drie jaar zal blijven liggen. Deze paal dateert van circa 1881 en draagt een inscriptie die verwijst naar de grenswijziging van 1 oktober 1972. Op deze plek heeft volgens een kaart uit circa 1950 overigens ook eerder een grenspaal gestaan. De grenspaal op de grens Heiloo - Akersloot Het is niet bekend waar deze paal ooit te zien is geweest. Aangezien hij is gehalveerd en tevens is gedecoreerd heeft hij waarschijnlijk wel langs een belangrijke doorgaande route gestaan. De decoratie bestaat uit een schild met aan de ene zijde de naam Heyloo en aan de andere zijde de naam Akersloot. Deze paal zou door een boer omver zijn gereden en daarna meegenomen zijn naar zijn erf, waar de bovenste helft werd ingegraven. De grenspaal op de Oosterzijweg op de grens Heiloo - Limmen Deze paal is identiek aan die van de Hoogeweg. In de periode tussen 19 december 2010 en 19 januari 2011 is deze paal helaas verdwenen! Zowel de gemeente Heiloo als de gemeente Castricum zeggen hier niets van te weten. De grenspaal op de Westerweg op de grens Heiloo - Limmen. Deze paal heeft gestaan ter hoogte van het huidige grensbord met Limmen richting Zanddijk. Zo'n 20 jaar geleden is het restant ervan gebruikt om een hoek van het land van een boer te beschermen tegen de auto's die daar, komend van de Zanddijk richting Heiloo, steeds de berm kapot reden. Op een gegeven moment was de paal daar verdwenen. Of de hij door iemand is weggenomen of door de gemeente meegeno men is niet bekend. De grenspaal op de Kapelweg op de grens Heiloo - Limmen - Spoorlijn. Deze bijzondere paal staat middenin een tuin die deels op het grondgebied van Heiloo en deels op de grondge bied van Limmen ligt. Volgens de grondeigenaar heeft een vroegere eigenaar een stukje grond van de gemeente Limmen gekocht ter vergroting van zijn perceel. Hoewel deze paal wel exact op de grens Heiloo-Limmen staat markeert deze de eigendomsgrens van de grond van de spoorwegmaatschappij, of in dit geval de eigen domsgrens van het departement van waterstaat belast met de aanleg van staatsspoorwegen (een overheidsor gaan). SS staat in dit geval niet voor de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, want die heeft nooit gereden op het traject Uitgeest-Alkmaar. Later is de grond overgegaan naar NS, tegenwoordig Pro Rail. De grenspaal is gemaakt van een soort hardsteen. Hij dateert uit de aanlegtijd van de spoorweg, dus in dit geval van ca. 1865 (staatslijn K, Den Helder-Amsterdam). 7

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 9