J NSPALEN VAN HEILOO Dick Slagter Als men over een monument spreekt, denkt men meestal aan een gebouw. Er zijn echter ook andere objecten die als monument kunnen worden aange merkt, eveneens in Heiloo. Voorbeelden daarvan zijn grenspalen. Grenspalen zijn normaal gesproken markeringspun ten op rijks-, provincie- en gemeente grenzen. Er zijn ook grenspalen die dienst doen als afbakening voor water schappen, polders, landgoederen en jachtgebieden. Zij zijn bedoeld als begrenzing van rechtsgebieden en als afpalingspunten van allerlei soorten particuliere en overheidseigendommen. Grensaanduiding in de geschiedenis Ergens in de ontwikkeling van de menselijke beschaving moet men zijn begonnen de grenzen van het eigen territorium aan te geven met stenen of palen. De eerste bewijzen daarvan zijn te vinden in de Egyptische en Assyrische geschiedenis. Farao Echnaton (l4e eeuw v. Chr.) liet 14 grensstenen uithakken in de rotsen rondom zijn nieuwe hoofd stad Achet-Aton. In de vorige eeuw werden in het grensgebied van het oude Babylonië en Assyrië 67 grensstenen opgegraven. Ze bevatten onder andere vloekspreuken voor degenen die de stenen wilden verzetten en zegespreuken voor hen die de grenzen eerbiedigden. In het boek Job, dat in 600 jaar v. Chr. al bekend was, hoofdstuk 24 staat: "Er zijn er, die grens stenen verzetten, de kudden roven en ze weiden". In Deuteronium 27 vers 17 is te lezen: "Vervloekt is hij, die de grensscheiding van zijn naaste verlegt". In Deuteronium 19 vers 14 staat: "Gij zult de grensscheiding van uw naaste, die de voorvaderen hebben vastgesteld, niet verleggen" en in Spreuken 22 vers 28: "Verleg de aloude grenzen niet die uw vaderen vaststel den". Hieruit mag men concluderen dat het plaatsen van grensscheidingen een oud gebruik is. Verondersteld mag worden dat zij zelfs juridische status hadden (het verplaatsen ervan werd gelijkgesteld met een misdrijf) en zeker een belangrijke plaats innamen bij gebiedsaanduidingen. Afb. 1. Babylonische grenspaal Grenspalen in Nederland Grenspalen, ook wel scheipalen genoemd, zijn dus markeringspunten van een grensgebied. Grensgebieden werden vroeger vooral bepaald door watergangen, wegen, bomen, houten palen of hekken en in bepaalde gevallen dus ook door grenspalen. Een grens scheiding wordt ook weieens een limietscheiding of banscheiding ge noemd. Grensgebieden zijn gebieden waarover de juridische bevoegdheid van een ambtenaar zich uitstrekte. De eerste gegevens over het plaatsen van houten grenspalen in Nederland dateren uit begin 14e eeuw. In de 16e eeuw was sprake van de eerste stenen palen. Tot begin 19e eeuw werd een grensgeschil meestal onderling geregeld of een ruzie hierover werd bijgelegd. In veel gevallen werd dit vervolgens bekrachtigd met het oprichten van een of meer grenspalen. Eigenlijk is het plaatsen van een grenspaal, groot of klein, eenvoudig uitgevoerd of rijk geornamenteerd en geprofileerd, geen probaat middel om een grens te beschermen. Soms is het een uiting van waardigheid van een landgoedbezitter of van voornaamheid van een landheer. De vroegere grenzen waren niet altijd logisch. Waarschijnlijk dateerden zij vaak uit de middeleeuwen en waren het parochiegrenzen. De gebieden waren bezittingen en de grenzen hiervan waren nog in de Sas 3 f

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 5