Voorwoord De vereniging "Oud Heiloo" werd opgericht in 1974. Al spoedig verscheen de eerste Heylooer Cronyck. In 2008 kwam de Heylooer Cronyck uit in een vernieuwde vormgeving. Inmiddels is de vernieuwde uitgave dus aan de vijfde jaargang toe en voor u ligt het tweede nummer van deze jaargang. In al die nummers zijn al vele onder werpen uit de geschiedenis van Heiloo belicht. Soms betreft het geschiedenis van al vele eeuwen geleden, soms de meer recente geschiedenis. Meestal is onderzoek nodig om tot een artikel te komen. De redactie prijst zich gelukkig dat zij steeds over voldoende kopij weet te beschikken. Niettemin roepen we u op voor de komen de nummers kopij aan te leveren. Dat hoeft niet direct een kant en klaar artikel te zijn, de redactie kan nog eventuele redactionele bewerkingen toepassen. Door de continuïteit in de uitgave van de Heylooer Cronyck te handhaven komen we tegemoet aan de doelstelling van de vereniging nl.: de belangstelling voor de geschiedenis van Heiloo te stimuleren en de historische gegevens van Heiloo vast te leggen. De nummers van de afgelopen jaren van de Heylooer Cronyck bevatten doorgaans een hoofdartikel over een onderwerp dat we tot de canon van de historie van Heiloo kunnen rekenen. Voor het voor u liggende num mer geldt dit niet. In dit nummer enkele artikelen die de meer recente geschiedenis van Heiloo betreffen. Hoewel grenspalen vele jaren geleden geplaatst werden hebben die ook nu nog hun betekenis. Veel van de lezers van de Heylooer Cronyck zullen aan grenspalen van Heiloo, zonder er acht op te slaan, zijn voorbijgegaan. Totdat een keer de aandacht erop wordt gevestigd. Want bij nadere beschouwing blijkt dat deze monumentjes ook hun geschiedenis hebben en wanneer we dan een volgende keer de grenspalen passeren blijken het interes sante objecten te zijn. Alleszins reden ook om aandacht te vragen voor behoud van de grenspalen. Hoeveel van de Heilooërs weten dat er in Heiloo op het terrein van de GGZ een begraafplaats is? De studie hier van uitmondend in het artikel door Dick Slagter brengt ons tot de overtuiging dat ook met dit monument met zorg dient te worden omgegaan. Een onderwerp uit de vorige eeuw betreft de betrokken heid van Heiloo, en met name van het bestuur van de gemeente Heiloo, bij de acties rondom de watersnood in 1953. Velen zullen zich deze acties nog herinneren. Dat het op bestuurlijk niveau binnen de gemeente zoveel heeft teweeggebracht is nu na zoveel jaren een interessant gegeven. Een blik op het fenomeen veldwachter, dat kenden we in de vorige eeuw ook in Heiloo, zorgt voor een luchtiger onderwerp in deze Cronyck. We hopen dat u als lezer er weer genoegen aan beleeft en kijken zoals altijd uit naar uw reacties. De redactie 2

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 4