Het volgende verhaal typeert zijn onverschrok kenheid Eens, nadat hij zijn nachtelijke ronde door de Heilooër straten had gemaakt en van zijn welverdiende nachtrust genoot, riep zijn vrouw hem weer wakker, panisch uitbrengend: "Ik hoor inbrekers!" De dappere, nog slaperige veldwachter verliet omzichtig de echtelijke sponde in de richting van de slaapkamerdeur en inder daad hij hoorde het geluid van voetstappen in het naastgelegen raadhuis! Het leek hem zeer verstandig collegiale hulp in te roepen. Als een haas rende de man der wet naar buiten en bijna struikelend bereikte hij het huis van collega-rijksveldwachter Rodenburg. Pieter Vos legde hem haastig de penibele situatie uit: inbraak in het raadhuis! Rodenburg klom op zijn rammelende fiets en zij spoedden zich samen naar de plek des onheils, in de nabijheid waarvan mevrouw Vos in duizend angsten verkerend diep onder de dekens was gekropen. Ondertussen hadden de dienaren der wet een krijgsplan besproken. Echter Rodenburg maakte in zijn haast een verkeerde manoeuvre met zijn rijwiel, smakte tegen de grond en droop geblesseerd af. Nu stond Vos er alleen voor, maar toonde desondanks zijn onverschrokken heid. Hij rende het raadhuis binnen, zag links en rechts inbrekers wegschieten, maar wist er toch een in de kraag te vatten. De boef werd in het cachot onder de kerktoren gebracht. De volgende dag vertelde de dappere diender met gezwollen borst aan een ieder die het horen wilde wat hem in de doorwaakte nacht was overkomen. Maar de veldwachter deed in het dorp Heiloo meer dan alleen boeven vangen. Voor vele trouwlustigen was hij een vraagbaak die als geen ander de weg in de papieren rompslomp wist te vinden die met een huwelijks verbintenis gepaard ging. Het kostte de jongelui dan wel een gulden 'handgeld', maar dat hadden ze er door gaans graag voor over. Was de trouwdag aangebroken, dan liep veldwachter Vos in ceremonieel tenue door Heiloo en hij vergezelde het bruidspaar tot bij de ambtenaar van de burgerlijke stand. Blijkbaar was hij daarna ook wel eens getuige bij de huwelijksvoltrekking. Compleet met helm en sabel deed hij het bruidspaar na de plechtigheid weer uitgeleide met in zijn zak een zilveren gulden. Ook trad Vos dikwijls op als getuige bij een doop. De sabel van Vos is nog te bewonderen in de Oudheid kamer Heiloo. Ook bevindt zich daar de gevelsteen van het oude raadhuis. De sabel van veldwachter Vos Bij nadere beschouwing van het sabel van veldwachter Vos blijkt dat de sabel -onder enig vuil en roest- fraaie versieringen toont. Het blad van de sabel, de kling, laat een aantal versiersels zien die pas nader kunnen worden bekeken als de sabel is opgepoetst. Het gevest toont een fraai uitgevoerde leeuwenkop. De schede van het sabel is gemaakt van leer. Het verdient aanbeveling een deskundige eens naar de sabel te laten kijken. Afb. 2: Sabel van veldwachter Vos Afb. 3. Gevest van de sabel van veldwachter Vos 21

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 23