Heiloo, een dorp in oorlogstijd '11 Redactie In oktober 2010 werd in de Oudheidkamer Heiloo de expositie 'Heiloo in de Tweede Wereldoorlog' geopend. Foto's, documenten en voorwerpen boden een overzicht van de gebeurtenissen die duidelijk maakten dat ook in Heiloo de oorlogstijd en ingrijpende periode in de geschiedenis is geweest. De speciaal vervaardigde film 'Heiloo 1940-1945' completeerde de expositie met getuigenissen van Heilooënaars die de oorlog hadden meegemaakt of daarbij sterk waren betrokken. Opvallend en in zekere zin verrassend was dat een groot aantal bezoekers met spontane reacties kwam. Veel verhalen kwamen los, verhalen die vaak een belangrijke aanvulling waren op wat in de expositie en de film in beeld was gebracht. Dit werd de aanleiding voor het bestuur van 'Oud Heiloo' om Jaap de Graaf en Josta de Graaf-Giel- tjes te vragen de verhalen op te tekenen en samen te vatten in een boekje. Beide auteurs zijn een jaar lang hard aan het werk geweest. Het voorge nomen boekje is een kloek boekwerk geworden. De basis van het boek 'Heiloo, een dorp in oorlogstijd' wordt gevormd door getuige nissen van inwoners van Heiloo bij wie de oorlog diepe indrukken hebben achtergelaten. Impres sies waarover soms pas nu, meer dan zestig jaar later, met enige relativering op kon worden teruggekeken. De beide schrijvers verdienen een compliment voor de ijver en het geduld waarmee zij de verhalen hebben losgekregen van mensen die de oorlog al lang in hun herinnering hadden weggeborgen. Het boek geeft, gelardeerd met persoonlijkeverhalen, een breed beeld van wat typerend is voor de Tweede Wereldoorlog in Heiloo. Bezetting door Duitse soldaten, in beslagname van bezittingen, gedwongeninkwartie ring, vordering van de Willibrordusstichting en woon huizen, het schijnvliegveld, het verzet, onderduiken, Jodenvervolging, voedselschaarste, de gevolgen voor het onderwijs en het verenigingsleven dit alles passeert de revue. Het boek is tot stand gekomen door steun van en samenwerking met de uitgeverij Uitkijkpost. De vraag of we lessen kunnen leren uit de beschrijving van de oorlogsjaren in Heiloo komt in het boek niet aan de orde, maar is ook te complex om te kunnen beant woorden. In ieder geval biedt het boek een belangrijke, onschatbare bijdrage aan de geschiedschrijving van Heiloo. Soö 19

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 21