Helaas is het exemplaar dat Heiloo kreeg niet meer te traceren. In 1959 hebben de werkzaamheden van de Stichting een einde genomen en besloot men tot opheffing over te gaan. De liquidatievergadering vond plaats in Alkmaar op 18 februari 1959. Het overschot van de ter beschik- king gestelde gelden werd aan de contribuerende gemeenten, naar verhouding tot hetgeen zij hadden bijgedragen, teruggegeven. Dit betekende dat de gemeente Heiloo in april 1959 een bedrag van 901,75 in goede orde mocht ontvangen. Het totaal aan mensenlevens die door de overstromingen zijn omgekomen bedroeg indertijd, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek, 1835 slachtoffers. Daarbij zijn de omgekomen zeelieden niet meegere kend. Als gevolg van de ramp kwam in de Nederlandse politiek een discussie op gang over een betrouwbaarder dijkbeveiliging. Een Deltacommissie, die reeds op 21 februari 1953 werd geïnstalleerd, presenteerde vier jaar later een zogenaamd Deltaplan. Aan het verdedi gingssysteem tegen hoog water uit zee, de Deltawerken, is in totaal 57 jaar gebouwd. Bij de oplevering van de Maeslantkering in 1997 werd het omvangrijke project afgerond. In 2003 was het vijftig jaar geleden dat de stormvloed, ook wel Beatrixvloed of de Sint Ignatius- vloed genoemd, dood en verwoesting bracht in grote delen van onze zuidelijke provincies. Vlaggen hingen in dat jaar op de eerste dag van de februarimaand halfstok en wederom was er Koninklijke belangstelling van het Oranjehuis dat watermanagement hoog in het vaandel heeft staan. De Nederlandse overheid houdt zich actief bezig met de problematiek rond de bescherming van ons land tegen overstromingen. In 2007 werd de Deltacommissie nieuwe stijl (officieel "Commissie duurzame kustontwikkeling") ingesteld met als doel advies uit te brengen over onder andere de gevolgen voor de Nederlandse kust van de te verwachten zeespie gelstijging. Ten slotte richt een platform van deskundi gen, sinds 2005 het Expertise Netwerk Waterveiligheid (ENW), zijn aandacht op de kennisontwikkeling om Nederland in dit opzicht op langere termijn veilig en bewoonbaar te houden. Een geruststellende gedachte. Bron Regionaal Historisch Centrum Alkmaar Archief gemeente Heiloo, periode 1951-1985, inv. nrs. 1378 en 1379 16

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 18