totaal van ingezamelde kleding en beddengoed, waaron der 500 dekens en 50 matrassen, werd in zes vrachtau to's naar de Intendance van het Rode Kruis in Den Haag vervoerd. Nadat de eerste kwaliteit t.b.v. de getroffenen was uitgesorteerd en de lompen waren verwijderd bleek reeds in maart dat de ingezamelde hoe veelheid kleding een overschot liet zien. De tweede keusgoederen zonder lompen kwamen vrij voor instel lingen van weldadigheid. Daarmee vertrokken in april twee vaartuigen vanuit Amsterdam voor een kleding- transport richting Alkmaar. Getuige de in het archief bewaarde aantallen verzoeken om kleding van gemeente genoten en de getekende bewijzen van ontvangst hebben deze goederen hun weg ook in Heiloo gevonden. Door de Kring N.H.4 van de B.B. (Bescherming Bevol king) werd op vrijwillige basis in pelotonsverband hulp aangeboden. Elk peloton bestond uit vier brandweer eenheden en daarbij waren ook diverse Heiloose brand weerlieden en de gemeentelijke grote motorspuit betrokken. Een aantal evacués afkomstig uit het ramp gebied werd in onze gemeente bij familieleden onder gebracht. De gemeentelijke afdeling sociale zaken zorgde voor kleding en eenmalige uitkeringen. Tal van gemeentebesturen gingen over tot het adopteren van gemeenten in het getroffen gebied. De minister van Binnenlandse Zaken liet weten dat dit consequenties kon hebben die niet te overzien waren. De nationale inzameling ten behoeve van de getroffenen, waarbij de hulpverlening aan de getroffen gebieden op evenredige wijze ten goede kwam, had voorrang. Alles moest voorko men worden om deze actie te doorkruisen. Daarbij speel de de Vereniging van Nederlandse gemeenten een coördi nerende rol. Op 2 maart 1953 kwamen, op initiatief van de burgemeester van Alkmaar mr. dr. H.J. Wytema (1906-1974), vertegenwoordigers van een aantal Noord- Hollandse gemeenten bijeen. Tijdens het overleg werd besloten tot adoptie van de door de watersnood getroffen gemeenten op het eiland Tholen. Een centrale werk- commissie bracht op 4 maart 1953 een eerste werkbe zoek aan Tholen. Op het stadhuis van St. Maartensdijk vond een onderhoud plaats met diverse Tholense burge meesters. Hierna volgde een bezoek aan diverse gemeen ten. Een ieder was diep onder de indruk van de grote verwoestingen die door het natuurgeweld op het eiland waren aangericht. Stavenisse was bijzonder zwaar getrof fen. De gemeente was veranderd in een ruïne. Een tweede bezoek volgde op 23 en 24 september 1953. De Stichting Adoptie Eiland Tholen werd in het leven geroepen bij een akte van 11 juni 1953. Het bestuur werd gevormd door een aantal burgemeesters van deel nemende gemeenten. Doel was het beheren en nuttig besteden van de gelden die ter beschikking waren gesteld (een kwartje per inwoner) door de Noord-Hollandse gemeenten die gezamenlijk de adoptie van de door de overstromingsramp getroffen gemeenten van het eiland Tholen op zich hadden genomen. In het kader van deze adoptie werd het plan ontworpen om kinderen van het eiland Tholen een vakantie in Noord-Holland te laten doorbrengen. In de periode van 15 tot en met 22 juni kwamen 21 kinderen uit de gemeente St. Maartensdijk met enkele begeleiders naar Heiloo. Hoewel de toenma lige burgemeester Jan Kalff (1901-1974) persoonlijk van mening was dat de kinderen in de ontvangende gezinnen tot rust moesten komen werd hen door de plaatselijke organisatie een volledig georganiseerd programma aangeboden: een bezoek aan de kaasmarkt in Alkmaar, een wandeling in het Heilooërbos en, als klap op de vuurpijl, een bezoek aan onze nationale luchthaven Schiphol. Hoe was de afwikkeling in Heiloo merkbaar? Toen er plannen werden ontwikkeld voor het doen vervaardigen van een herinneringsmonument op Tholen opperde de Heiloose burgemeester Kalff in 1955 enkele bedenkin gen. Desondanks volgde op donderdag 13 november 1958 de officiële aanbieding van een monument naar een ontwerp van de Amsterdamse beeldhouwer Gerrit Bolhuis (1907-1975). Van het beeldhouwwerk, dat een zeemonster voorstelt dat bij het zakken van het water tevoorschijn komt, werden 44 kleine modellen door de beeldhouwer vervaardigd. Elke gemeente, die lid was van de stichting, kreek een exemplaar van deze kopie. Afb. 2. Monument watersnoodramp 1953 15

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 17