Afb.10. Kennemerstraativeg Afb.ll. Kennemerstraatweg Grenspalen op de Kennemerstraatweg Kort voor het ter perse gaan van deze Cronyck werd nog een vermeldenswaardige ontdekking gedaan. Vooral tussen de Stationsweg en de Zevenhuizerlaan werd een aantal eenvoudige lage vierkante paaltjes met de inscrip tie RG ontdekt. RG is een aanduiding voor Rijks Grens. De Kennemerstraatweg is rond 1850 door het rijk aangelegd en werd in het verleden ook aangeduid als Rijksstraatweg. Het is niet duidelijk of de paaltjes toen zijn geplaatst. In 1974 werd de Kennemerstraatweg overgedragen aan de gemeente Heiloo en daarmee verviel de formele functie van de paaltjes. De paaltjes stonden telkens exact op de scheiding van onder andere tuinen en de openbare weg. Bij nader onderzoek bleken tenminste 34 van deze paaltjes voor te komen aan beide zijden van de Kennemerstraatweg in Heiloo én op het stuk tot de Heilooërdijk in Alkmaar. Een paar exemplaren wordt hierbij uitgelicht. Bij de toegang van de Nijenburgerweg staan er aan beide zijden van de weg een. Bij huisnummer 462 is er een ingemetseld in de oprijlaan en voor de Willibrordus- stichting staat er een aan de rand van het water. Bij huis nummer 263 staan er twee achter elkaar omdat het voet pad daar inspringt. Tussen nummer 460 en 462 staat ook nog een afwijkende paal die niet met zekerheid is te definiëren, maar ook dit is waarschijnlijk een grens paal tje. Besluit Het is heel bijzonder dat sommige grenspalen wel op oude landkaarten staan vermeld en andere weer niet. Opvallend is dat er relatief veel hebben gestaan aan de zijde van Limmen en Alkmaar. De reden hiervoor laat zich raden. Het is triest te moeten constateren dat er onlangs zomaar een paar zijn verdwenen. Dit is de reden waarom de precieze plekken van twee grenspalen niet zijn aangegeven, mede vanwege de privacy van de hui dige bewoners. De vereniging ziet ontbrekende of meer preciezere in formatie over grenspalen graag tegemoet. Bronnen Brief gemeente Limmen aan Gemeente Heiloo dd 21- 07-1911 Straatnamenboek van Heiloo, H.Oostendorp, 2003 Grenspalen in Nederland, T. Brouwer, 1978 Heiloo voor en na Willibrord,1995 Met dank aan: - dhr. H.Venema, gem. Castricum - mevr. A.van Breugel, gem.Heiloo - dhr. J.J.Dekker - dhr. V.M.Lansink (Railtrash.net) 8 ent

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 10