vooi van twee rijtuigen op 28 juni. Het plan lekte ech ter uit, patriottische troepen hielden de Prinses aan bij de Vlist tussen Haastrecht en Schoonhoven en brachten haar naar Goejanverwellesluis. Daar arriveerde 's avonds de Commissie, die haar vervolgens terugstuurde naar Nijmegen. Schoolplaat, Aanhouding van Prinses Wilhelmina aan de Goejanverwellesluis Wilhelmina was kwaad en schreef haar broer, Frederik Willem II, die intussen koning van Pruisen was gewor den. Deze vroeg niet erg overtuigend om genoeg doening. Maar in september lukte het de Engelse ambassadeur uiteindelijk om Pruisen te bewegen, Nederland binnen te vallen met ruim twintigduizend goed getrainde soldaten. De patriotten hadden daar niet van terug en in oktober 1787 viel het laatste bol werk, Amsterdam. De oranjegezinden hielden hun 'bijltjesdag (het woord stamt uit die tijd) en duizenden patriotten moesten vluchten. In vele steden werden de vroedschappen afge zet en vervangen door oranjegetrouwen. Wilhelmina gaf een eigen lijstje uit van 13 personen die 'nooit in eenige qualiteit dit Land weder (mogen) dienen'. Bovenaan plaatste zij de vijf leden van de Hollandse defensiecommissie, waaronder Cornelis van Foreest. Toen in mei 1788 gerechtelijke actie tegen hem dreig de, vluchtte ook hij naar Brussel. Zijn vrouw voegde zich daar in augustus bij hem; ze maakten onder meer een reisje naar de centra van de patriotten in balling schap in Frans Vlaanderen, in het gezelschap van twee andere commissieleden, Blok en Camerlingh. In de Hollandse steden viel de reaktie mee, en eind 1788 kon Foreest weer Kerstmis vieren in Alkmaar.8 De leden van de Commissie van Defensie hebben overigens een ar- 6 HEYLOOER CRONYCK sd aav ërw éfJesisis. Je «.dt'ifioucj-xg van Fm*sea Wïlftsfcïïtóa lan de

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 8