ORWOORD Nijenburg Het eerste nummer van de Heylooer Cronyck van 2011 is geheel gewijd aan Nijenburg. Het gaat om de geschie denis van het huis, het landgoed en de bewoners. De aanleiding om dit nummer geheel aan Nijenburg te wij den is de voltooiing van de restauratie van het landhuis op 1 juli 2011. Deze restauratie en de tentoonstelling van de familie portretten in het Stedelijk Museum in Alkmaar waren voor de vereniging Oud Heiloo" ook al aanleiding om in de Oudheidkamer Heiloo een tentoonstelling in te richten "Welkom op Nyenburg" De redactie is verheugd dat diverse auteurs een bijdrage hebben geleverd aan deze uitgave van de Cronyck en dankt hen van harte. Dat onder hen ook auteurs zijn die een nauwe familierelatie hebben met de bewoners van Nijenburg maakt het extra bijzonder. In de artikelen gaat het bijvoorbeeld om de bouw, de architectuur en de geschiedenis van het landhuis en het koetshuis. De betekenis die bewoners van Nijenburg hebben ge had in de landelijke en regionale politiek komt tot uit drukking in het artikel "Cornells van Foreest en zijn boeken op Nijenburg: een belezen patriot en een inspire rende opa". Daarin komt naar voren wat de mensen in die tijd interesseerde, maar ook het huiselijk leven komt aan de orde. Zo heeft Nijenburg ook betekenis voor de literaire "Kring van Heiloo"dit bestond uit jonge letterkundigen, zoals Nicolaas Beets. Hun plaats van samenkomst in Heiloo was de Oude Pastorij, maar de leden van de "Kring van Heiloo" werden ook ontvangen op Nijen burg. Aansluitend wordt ook de verbinding gelegd tus sen de bemoeienis die Nicolaas Beets heeft gehad met de schilderijencollectie en de tentoonstelling in het Stede lijk Museum in Alkmaar. Tevens wordt toegelicht hoe het landgoed, om versnip pering te voorkomen, werd overgedragen aan de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten en aan de Vereniging Hendrick de Keyser. De bestemming van het hoofdhuis in de toekomst na de grondige restauratie komt hierbij eveneeens aan de orde. In dit nummer dus een reeks van artikelen die inzicht geven in de betekenis van Nijenburg en de bewoners voor de woonplaats, de regio maar ook landelijk. De redactie wil met dit nummer de waarde van Nijenburg als cultureel erfgoed in Heiloo onder de aan dacht brengen. De redactie staat altijd open voor reacties op de inhoud van deze Cronyck. De redactie HEYLOOER CRONYCK V<9 3

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 5