Li Op de verdieping, de bel-etage, bevat de voorbouw twee monumentale slaapkamers. Die aan de linkerzijde, de 'blauwe kamer', werd reeds in 1730 geheel opnieuw betimmerd in Lodewijk XIV-stijl. Die aan de rechter zijde werd honderd jaar later veranderd in een 'boven huiskamer'. De belangrijkste vertrekken in de achter- bouw waren de benedenzaal en de bovenzaal in de zuidelijke beuk. De benedenzaal verkeert nog groten deels in de toestand van 1705 met een vloer van brede grenen delen en een eenvoudig balkenplafond. De bo venzaal heeft een schouwpartij en stucplafond in sobere Lodewijk XVI-vormen en moet aan het eind van de achttiende eeuw of omstreeks 1800 opnieuw zijn inge richt. De benedenkamers hadden tot 1831 hooggeplaatste kozijnen met luiken waardoor de begane grond, veel meer dan nu, het karakter had van een onderhuis. Bij de verbouwing van 1831 werden de vensters uitge broken tot op het maaiveld en vervangen door tuindeu ren. De kamer rechts van de entree werd op die manier een volwaardig woonvertrek. De oude keuken, links van de entree, wilde men in 1831 wijzigen in een kin derkamer, maar dit deel van de verbouwing is nooit uit gevoerd. De keuken bleef zodoende tot op de dag van vandaag gehandhaafd op deze merkwaardige plaats, pal naast de hoofdentree van het gebouw. De keuken is gekoppeld aan een kleine 'zomerkeuken' die is onder gebracht in een aanbouw tegen de zijgevel. Afb. 6b: Verdieping bel-etage1 bovenhal; 2 blauwe kamer'; 3. bovenhuiskamer 4. kamer; 5. kamer; 6. zaal Afb. 5: Bovenhal met extra trapje om het niveauverschil te overbruggen. Onder het schilderij van Gerard van Egmond van de Nijenburg hangt het wapenbord met zijn wapen. Afb. 6a: Begane grond: 1 vestibule; 2 keuken; 3 beneden voorkamer; 4 opkamer boven de kelder; 5 achterkamer 6 benedenzaal (rechts hiernaast de in 1860 gebouwde bibliotheek) 28 HEYLOOER CRONYCK

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 30