Kortheidshalve laten we de historie van het gebouw be ginnen bij Gerard/Gerrit van Egmond van de Nijen- burg (1576-1636). Hij was telg van een bastaardtak van de graven van Egmond en liet aan het begin van de 17de eeuw in Heiloo een huis bouwen, dat bij zijn overlijden in 1636 wordt aangeduid als 'groote wonin- ge'.1 Een topografische tekening van omstreeks 1700 geeft een globaal beeld van deze 'groote woninge', die op het terrein stond van de huidige Nijenburg. Het huis had waarschijnlijk het karakter van een eenvoudige buitenplaats, zoals die in de duinstrook vanaf het eind van de zeventiende eeuw gesticht werden door gefortu neerde families uit de stad. De benaming Nijenburg was afgenomen van kasteel Nieuwburg boven Alkmaar. Dit was een voormalige dwangburcht van de graven van Holland, die de voorouders van Gerard van Egmond van de Nijenburg in eigendom wisten te verwerven. Afb. 2: De 'groote woningeeerste helft 17e eeuw De legitimatie van de door hen verkregen adeldom loopt als een rode draad door de familiegeschiedenis van de Van Egmonds van de Nijenburg. Met het ver dwijnen van de hoofdstam van de Van Egmonds, de graven van Egmond, uit Kennemerland, begonnen zij al in de 16de eeuw 'Van Egmond' aan hun naam toe te voegen. Deze naamsaanmatiging resulteerde in 1705 in de verheffing van Jan van Egmond van de Nijenburg (1618-1712) tot baron van het Heilige Roomse Rijk, met 'toekenning van het volle wapen zoals het door de Graven van Egmond laatstelijk was gevoerd'.2 De be woners van de Nijenburg stootten in een keer op tot in de hoogste regionen van de Hollandse adeldom. Het jaar 1705 wordt dan ook doorgaans beschouwd als startdatum voor de bouw van de Nijenburg, waarbij de 'groote woninge' van Gerard/Gerrit van Egmond werd vervangen door een buitenplaats in de trant van het Hollands Klassicisme. Geheel zeker is dit niet want in het uitgebreide familiearchief is over de bouw van het huis bijna niets terug te vinden.3 De baron Jan van Egmond was in 1705 reeds 87 jaar. De omvorming van de Nijenburg tot een moderne bui tenplaats, omgeven door een parkaanleg met zichtas- sen, was dan ook het werk van drie generaties. De dage lijkse leiding over de gang van zaken zal zijn gevoerd door zijn zoon Gerard Dirk (1646-1712), die in hetzelfde jaar (1712) zou overlijden als zijn vader. Gerard Dirk was gehuwd met Machteld van Foreest uit Hoorn (1642- 1721), van het bekende West- Friese regentengeslacht. Machteld werd in 1705 erfgenaam van haar moeder (Hester van Foreest). Haar vader (Dirk van Foreest) was reeds in 1679 overleden, zo dat in 1705 ook het kindsdeel in zijn erfenis vrijkwam. Ook dit kan een reden zijn geweest voor een grootschalige bouwcampagne vanaf 1705. Gerard en Machteld gebruikten de Nijenburg als bui tenplaats. Sinds 1691 bezaten zij de prestigieuze 'Hof van Sonoy' in Alkmaar als stadshuis. Ook dit complex, dat grotendeels dateerde uit het begin van de 17de eeuw, werd in 1705 uitgebreid met een nieuwe vleugel. Op de verwantschap van deze vleugel met de architectuur van het koetshuis van de Nijenburg zal verderop worden ingegaan. Ofschoon Jan de eigenaar was van de Nijenburg en ook de formele opdrachtgever voor de herbouw, zal richting zijn gegeven aan het pro ject door Gerard en Machteld. Hun alliantiewapen was prominent aanwezig op de voorgevel van het huis en op het centrale beeldhouwwerk in de vijver voor het huis.4 HEYLOOER CRONYCK VV) 25 W::v *w.

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 27