URG TE HeILOO Van Egmond van de Nijenburg ACHTTIENDE-EEUWSE BOUWCAMPAGNES VAN DE FAMILIE Dit artikel, eerder verschenen in het jaarverslag 2004 van de Vereniging Hendrick de Keyser, beschrijft de bouw van Nijenburg en het koetshuis in de periode 1705-1730. De Alkmaarse burgemeestersfamilie Van Egmond van de Nijenburg liet het huis als bui tenhuis of jachthuis bouwen en aanbouwen. De verbouwingen in een latere fase, door de familie Van Foreest, vanaf 1742, komen in dit artikel niet aan de orde. De huidige tekst is enigszins ingekort en geactualiseerd door de redactie van de Heylooer Cronyck. Het complex Nijenburg in Heiloo bestaat uit een groot woonhuis in een vroeg achttiende-eeuwse parkaanleg met vijver, zichtassen en beelden. Even terzijde van het hoofdhuis staat een zeer monumentaal koetshuis waar van niet helemaal zeker is wanneer het gebouwd is. Het ensemble is in zijn huidige omvang gerealiseerd vanaf 1705 door drie generaties van de familie Van Egmond van de Nijenburg. Van 1755 tot 2007 werd het bewoond door de leden van het bekende West-Frie se geslacht Van Foreest, die door vererving eigenaar werden. De laatste rechtstreekse nazaat van de familie Van Foreest die op Nijenburg woonde was mevrouw E. Snethlage - van Foreest (f 2007). de twee oudste, landelijk werkende cultuur- en natuur- beherende organisaties, die het mogelijk moet maken de buitenplaats in al haar facetten optimaal te beheren. Geschiedenis Het hoofdhuis van de Nijenburg oogt als een romanti sche buitenplaats in het groen. De gepleisterde gevel temidden van hoog opgaande beukenlanen lijkt te dui den op een tijdstip van ontstaan dat ogenschijnlijk niet verder terug kan liggen dan de eerste decennia van de negentiende eeuw. Alleen wie beter kijkt, herkent in de twee monumen tale tuinbeelden de barokke hand van een vroegacht- tiende-eeuwse beeldhouwer. In 1928 en 1966 werd de buitenplaats door de familie in twee tranches overgedragen aan Vereniging Natuur monumenten, die diverse onderdelen van het complex liet opknappen. Sinds circa 1990 was duidelijk dat het koetshuis en de aangrenzende tuinmuren slechts door een algehele restauratie behouden konden blijven. Er was vooral behoefte aan dringend herstel van diverse monumentale onderdelen van het interieur. Om die re den zijn de gebouwen met het direct aangrenzende deel van het park huiserfin 2004 door Vereniging Natuurmonumenten overgedragen aan Vereniging Hendrick de Keyser. In 2010 is die Vereniging gestart met de voorbereiding en uitvoering van de restauratie van het hoofdhuis die op 1 juli 2011 voltooid is. Op deze wijze is een unieke samenwerking ontstaan tussen Afb. 1: Tuinbeeld: Hercules vechtend tegen de riviergod Achelous 24 HEYLOOER CRONYCK

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 26