In 1799 viel de gevluchte stadhouder met een Brits- Russisch invasieleger Noord-Holland binnen, in een poging de Bataafse Republiek weer omver te werpen. Dat lukte niet, want tijdens de beruchte slag bij Castri- cum werden ze verslagen. Toch wel opmerkelijk, dat Dikke Kees een belegering in zijn tuin aanlegde naar Engels voorbeeld juist in deze periode. Of zou dat bedoeld zijn geweest als een sneer naar de mislukte Engelse invasie van 1799? Dooie Dirkie Het jongetje op het derde portret is het eerste zoontje van Jeannette en Cornelis. Ze noemden hem Dirk, maar in de familie staat hij bekend als Dooie Dirkie, want hij overleed toen hij nog geen drie maanden oud was. Omdat er nog geen fotografie was, maar de ver drietige ouders wel een herinnering aan het ventje wil den, lieten ze hem portretteren. De schilder van dit stuk was een Alkmaarse meester, Johannes van Horstok. Waarom hebben deze mensen met moderne smaak toch voor zo'n provinciaalse kunstenaar van duidelijk beperkt kunnen gekozen voor dit stuk? De keuze kan een vriendjespolitieke achtergrond hebben gehad, want Horstok was waarschijnlijk een medepatriot van Dikke Kees. Het Stedelijk Museum Alkmaar bezit namelijk een schilderij op zijde dat bol staat van de patriotten- symbolen en ook aan Horstok toegeschreven is. Zo kon dus het persoonlijke ook in de achttiende eeuw al zeer politiek zijn. Taco Scheltema Overigens waren er buiten Alkmaar ook schilders met patriottische sympathieën. Zo zijn de portretten van Cornelis en Jeannette geschilderd door Taco Scheltema, een Friese kunstenaar van kwaliteit die duidelijk con necties met patriotten had; hij schilderde een hele serie beeltenissen van vooraanstaande Nederlandse patriot ten. Waarom de ouders Scheltema niet ook vroegen voor het portret van hun zoontje is niet helemaal duidelijk: misschien kenden ze hem toen nog niet, of misschien hadden ze zoveel haast met het portret van Dooie Dirkie dat er geen tijd was iemand uit Friesland over te laten komen. Noten 1 Eerder gepubliceerd op de website Oneindig Noord-Holland27 september 2010 Christi Klinkert, conservator Stedelijk Museum Alkmaar 2 E. Snethlage van Foreest spreekt in haar beschrij ving van de tuin over "het Engelse Werk" of "Delense Bosje". HEYLOOER CRONYCK Sö9 23

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 25