Kees, mooie Jeannette en Dooie Dirkie 1 Christi Klinkert Tussen Alkmaar en Heiloo, in het Heilooërbos, ligt het landgoed Nijenburg. Daar woonden vanaf 1743 tot 2007 leden van de invloedrijke familie Van Foreest. Het Stedelijk Museum Alkmaar heeft de portrettencollectie van deze familie in bruikleen en heeft hard gewerkt aan de restauratie ervan. Van april tot september 2011 zijn deze schilderijen in de expositie 'Prachtig Portret' in het Stedelijk Museum tentoongesteld en hebben vele bezoekers genoten van de portretten en bijbehorende toelichtingen op de familiegeschiedenis. De hieronder afgebeelde portretten behoren tot de familiecollectie. Het zijn jonkheer Cornelis van Foreest, ook wel 'Dikke Kees' genoemd, en zijn vrouw baronesse Jeannette Agnes van Delen. Zij woonden rond 1800 op Nijenburg en ze waren markante lui. Je ziet het niet zo op het eerste gezicht aan de portretten af, maar het waren vooruitstrevende types, allebei. De Engelse tuinen van Jeanette Jeannette liet de tuinen rond Nijenburg moderniseren naar Engels voorbeeld.2 In plaats van de bestaande strakke hagen en symmetrische perken, naar Italiaans- Franse stijl, kwamen er slingerpaden in bloementuinen, een soort openluchttheatertje (de 'comédie') en een zogenaamde 'battle garden' of 'batterij', een tuindeel dat net een militair belegeringsgebied leek, met een loopgravenstructuur. (Afbeelding van de tuin op de volgende pagina.) Afb.l: Dikke Kees en mooie jeannette HEYLOOER CRONYCK Sas 21

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 23