6 4 plat dak te construeren om de voortdurende lekkage tegen te gaan. Hoewel de poortwachterwoning met subsidie is gerestaureerd in de zeventiger jaren, werden de plannen voor de hoogst noodzakelijke restauratie van het koetshuis door de gemeente Heiloo afgewezen. Ook de in steeds slechter toestand gerakende grisailles in de 'Blauwe kamer' werden aan hun lot overgelaten. 'Natuurmonumenten' richtte vooral haar aandacht op haar 'core business', de zorg voor het bos en omringen de landerijen. Het echtpaar Snethlage-van Foreest geeft tegen de eeuwwisseling de moed op: Nijenburg moet maar een museum worden zonder bewoners.4 De Vereniging Hendrick de Keyser trekt zich hun lot aan en verwerft in 2004 Nijenburg, het koetshuis en de tuinen achter de gebouwen. Na het overlijden van mw. Snethlage-van Foreest in 2007 werd door de ver eniging de blik gericht op de toekomst van Nijenburg. Een ingrijpende restauratie wordt ter hand genomen Gebruik makend van bouwhistorisch onderzoek heeft de Vereniging Hendrick de Keyser plannen opgesteld om het koetshuis en het landhuis ingrijpend te restau reren en aan te passen aan een nieuwe bestemming. Direct in 2004 werd het plan ontworpen om het koets huis te renoveren. Daarbij diende het vroegachttiende- eeuwse uiterlijk behouden te blijven. Herstel van het oude interieur was niet haalbaar en wenselijk. Het interieur is in de Tweede Wereldoorlog vooral door de Duitse bezetters grondig vernield en ver wijderd. De planvorming hield in dat met behoud van nog bestaande historische elementen het gebouw een woonbestemming zou krijgen. Het bijzondere daarvan is dat de restauratie van het interieur 'reversibel' is; de verbouwing kan altijd worden teruggedraaid. Aan de linkerkant van de toegang bevindt zich een slaapkamer met badkamer. Aan de rechterkant zijn woonvertrekken waarin vanwege het ontbreken van ra men op ingenieuze wijze daglicht wordt verspreid door lichtkokers met spiegels. In de voormalige oranjerie is de keuken met toegang naar de riante tuin gesitueerd. De grote, kale zolders blijven in oude staat. In juni 2007 was de verbouwing voltooid en sindsdien wordt het koetshuis verhuurd aan bewoners. In het midden van 2010 kon na het opstellen van plan nen en het verkrijgen van de noodzakelijke vergunnin gen worden gestart met de restauratie van het hoofd huis. Direct werd aangevangen met schilderwerk van de gevels en de restauratie van de Blauwe kamer. Uitgangspunt van de restauratie was de negentiende- eeuwse situatie. De planvorming richtte zich op de drie hoofdlagen van het huis: de begane grond, met groten deels een woonbestemming, de 'bel-etage', met een museale functie en de zolderverdieping waarin een woonappartement zou worden gesitueerd. Als voorbereiding op de restauratie is kleur- en behang- onderzoek gedaan. Afb. 1: Kleuronderzoek: verschillende opvolgende kleurlagen op de houten betimmering in Nijenburg Op de hoofdverdieping zijn op de houten delen de negentiende-eeuwse taupe (grijs-bruine)- en okerkleu- ren teruggebracht. In de bibliotheek zijn de grenen boe kenkasten 'gehout'voorzien van een geschilderde eike nimitatie. Er was veel gepuzzel voor nodig om de nodige moderne voorzieningen in de woongedeelten onzichtbaar weg te HEYLOOER CRONYCK yvs 19 X

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 21