OMST VAN DE NAAM NlJENBURG 1 Wirn Buwalda Reeds in de Romeinse tijd van onze geschiedenis waren de zogenoemde 'Friezen' een moeilijk te be dwingen volksstam. Dit was ook zo in de tijd van de Hollandse graaf Floris V (1254-1296) die in het noorden van Kennemerland, de omgeving van Alkmaar, voortdurend in strijd was met de 'West- Friezen'. Om strategische reden liet hij een uitvals- dijk aanleggen in noordoostelijke richting vanaf Alkmaar in het daar voortdurend natte gebied. De Munnikenweg in Oudorp is gelegen op die dijk. Om de dijk en de omgeving te verdedigen werden door hem zogenaamde 'dwangburchten' gebouwd, kastelen om de opstandelingen in bedwang te hou den. Naast de eerder gebouwde Torenburg aan de grens van Alkmaar werden aan beide zijden van de uitvalsdijk in wat nu Oudorp heet tamelijk grote kastelen gebouwd, de Middelburg en de Nieuwburg (in 1282). We beperken ons tot de geschiedenis van de Nieuwburg. Na de dood van Floris V in 1296 bleef het kasteel voor zijn opvolgers, de graven van Holland, een belangrijke rol spelen in de strijd tussen de 'Hollanders' en de West- Friezen. Onder andere in de 'slag bij Vronen' (1297) waarin de graven een succes boekten in de strijd. Een belangrijke rol voor de burcht was weggelegd als verblijfplaats voor de baljuw van Kennemerland. De baljuw speelde een rol in het beheer van het grafelijk gebied en de rechtspraak. De beheerder van de burcht werd ook 'castelein' (slotvoogd) genoemd. Vele kaste leins hebben in de 14e en 15e eeuw het slot bewoond en gebruikt. Aft>. 1Reconstructietekening van de Nieuwburg, P. Bitter/M. Cevat HEYLOOER CRONYCK 15 Wmmmrn iiiiif

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 17